• Szukaj w
Platforma Facebook
Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 33
    Miasto
    Milton Keynes

Domyślnie rozmowa z dzieckiem - trudny temat

mój syn (4l 8m) zadał mi takie pytanie: mamo jak długo będe żył? szczerze to nie wiedziałam co powiedzieć!!! ale w końcu powiedziałam źe nikt tego nie wie tylko Bóg, drugie pytanie było jeszcze gorsze: mamo czy do grobu można zabrać ulubionęe zabawki? przeraziłam się i wystraszyłam się nie wspomne już o tym że nie powiedziałam nic tylko łzy mi pociekły po policzkach!!! skąd w tak małej główce takie myśli? kiedy spytałam dlaczego o tym myśli to powiedział że tak jakoś, w szoku jestem do tej pory, czy Wam się zdarza że Wasze dzieci pytają o takie rzeczy? co wtedy mówić?
    REKLAMA
    Ostatnio edytowane przez Eli25 ; 28-11-08 o 09:48
    Julia, Gabryś (01.04.2004) i

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez Eli25 Zobacz posta
    mój syn (4l 8m) zadał mi takie pytanie: mamo jak długo będe żył? szczerze to nie wiedziałam co powiedzieć!!! ale w końcu powiedziałam źe nikt tego nie wie tylko Bóg, drugie pytanie było jeszcze gorsze: mamo czy do grobu można zabrać ulubionęe zabawki? przeraziłam się i wystraszyłam się nie wspomne już o tym że nie powiedziałam nic tylko łzy mi pociekły po policzkach!!! skąd w tak małej główce takie myśli? kiedy spytałam dlaczego o tym myśli to powiedział że tak jakoś, w szoku jestem do tej pory, czy Wam się zdarza że Wasze dzieci pytają o takie rzeczy? co wtedy mówić?
    Jeszcze mi się nie zdarzyło, ale ilekroć jest gdzieś w bajce, książce motyw śmierci, to ..... zawsze z bijącym sercem się zastanawiam czy to pytanie już padnie I zawsze się zastanawiam, czy już UMIEM to wytłumaczyć.
    Rozumiem Twoje przerażenie. Może synek właśnie gdzieś w bajce, czy książeczce widział?
    Myślę, że trzeba powiedzieć prawdę, ale oczywiście proporcjonalnie do wieku dziecka ją przedstawić. Łagodnie i spokojnie. Nie zbywać.
    Asia & 3 cuda świata: Paweł (7l.), Ala i Adrian (prawie 5 l.)

Domyślnie

jeszcze nie pytal....
    Pytal za to o niezyjaca babcie, o ktorej mu opowiadamy sporo (mama R.) no i wtedy pojawia sie temat smierci - ale jakos sie w niego nie zaglebia...

Wie tylko ze jedna babcia jest w niebie aniolkeim a druga jest w PL (czyli obie daleko )

Domyślnie

mój synek juz kilka razy wspominał. rozmawialismy z nim jak zginął w wypadku nasz przyjaciel i bylismy potem na cmentarzu. Kiedyś, pózniej Bartek zapytał - a czy wszyscy umarniemy? niestety d zrozumienia tematu jeszcze daleko, Kiedyś sie zapytał czy jak ja umre to czy on moze miec psa (ja mu mówiłam ze nie mozemy bo ja mam alergię) BRRRR

nelly Guest

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez aborka Zobacz posta
    Kiedyś sie zapytał czy jak ja umre to czy on moze miec psa (ja mu mówiłam ze nie mozemy bo ja mam alergię) BRRRR
    przepraszam, wiem temat nie do smiechu ale sie usmialam

nelly Guest

Domyślnie

padaly juz u nas pytania.Mlody wie, ze kazdy kiedys umrze i ja i kazdy inny, wie ze jak sie umrze to ta osoba jest aniolkiem i nas pilnuje.
    tematy zaczely sie na cemntarzu jak mial ok4 lat.

H. kiedys wychadzac od babci (mojej mamy) mowi czy moze to wziasc bo bedzie mial pamietka jak babcia "umarnie"
    mial kiedys takie zlote kamyczki do ozdoby rozdawal je wszystkim i mowi do mojej tesciowej"masz babcia jeden, dziadek ci wlozy do trumny jak umrzesz" tesciowa prawie na zawal padla na miejscu.

Miasto
    Fort Wayne, IN

Domyślnie

wyczytalam gdzies, ze percepcja smierci jako tragedii to kwestia dojrzalosci
    male dzieci traktuja te informacje jak kazda inna informacje
    lody sa zimne, slonce swieci, ludzie umieraja
    taka sama ciekawostka jak kazda inna i bardzo czesto wygenerowana zwykla dziecieca ciekawoscia swiata
    moze warto najzwyczajnie odpowiedziec zgodnie z prawda?

adachu pytal mnie ostatnio, co sie stalo z jego dziadkiem (zna go tylko ze zdjecia)
    powiedzialam, ze umarl
    ze byl bardzo chory i odszedl
    jak to? drazyl adachu
    powiedzialam mu, ze to tak troche jakby zasnal i nigdy sie nie obudzil
    adachu na to: i snia mu sie teraz motylki?

There are far better things ahead than the ones we leave behind.

Miasto
    Kujawy

Domyślnie

Strasznie trudny temat
    Moja Ala ( 3 i poł ) ostatnio z przedszkola wrociła z informacją, że dziadek Mateuszka zmarł i ze Mateuszkowi serce pęka Po czym padło pytanie czy Jej dziadek też umrze i dlaczego i po co są choroby i czemu dziadzia pali papierosy skoro Ala Mu mówi ze to niezdrowe...etc... brrr

W ub roku odeszła kotka moich Rodziców i Ala wie, ze kicia miała duży ból i umarla (zasnęła) i ze teraz już Jej nic nei boli itp Ale nie rozumie tego bo czasem pyta kiedy kotka do dziadkow wroci skoro już Jej nic nie boli..?
    Ola i dziewczynki

Domyślnie

Michał już wie co to śmierć,
    czasem pyta czy my- rodzice też umrzemy i ma wtedy łzy w oczach

Rok temu zmarł jego najukochańszy dziadek z którym spędzał pół dnia i który prawie wszystko co w ostatnich latach robił to robił to z myślą o wnuczku - Michał wiedział że dziadek choruje ale cały czas myślał że wyzdrowieje
    strasznie baliśmy sie tego jak on to przyjmie.... na początku bardzo płakał ale na drugi dzień uwierzył że teraz dziadek pilnuje go z góry i cały czas z nim jest...
    Najbardziej jednak baliśmy się tego że zażyczył sobie zobaczyć dziadka w kaplicy - w trumnie bo chciał mu dać list do trumny
    mieliśmy nie lada dylemat i nie mogłam spać w nocy ze stresu, ale pewna znajoma pani psycholog która również zna Michała powiedziała że on wydaje sie być na tyle dojrzały że wie czego chce a krzywde wyrządzilibyśmy mu odmawiając mu tego pożegnania......

cały wieczór pisał te trzy zdania.....że kocha, że będzie tęsknił....

połozył list obok dziadka i przez cały pogrzeb był bardzo poważny...

a za jakies dwie godziny biegał i szalał jak zwykle...

dziś z radościa wspomina dziadka, czasami zastanawia się czyt ten list jeszcze nie zmoknął w ziemi.... widzę że jego emocje w tym temacie są niezwykle pozytywne....

tak że teraz już myślę że oswajanie tematu smierci chyba jest bolesne bardziej dla nas rodziców niż dla dzieci...

Miasto
    Toruń

Domyślnie

Przerabiamy to ostatnio...zaprzyjażniony pies zdechł i mati się o niegho pytał, więc ja na to, że pies zdechł. On nie znał pojęcia, więc mówię, że umarł.
    On po chwili ; a dziadek też zdechł?
    Ja, że dziadek umarł...ludzie umierają, zwierzęta zdychają.

Ale za jakiś czas widzi na śmietniku kanapę i pyta, czy kanapa zdechła....
    REKLAMA

Uprawnienia umieszczania postów