• Szukaj w
Platforma Facebook
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: KRUS??/

Domyślnie KRUS??/

Dziewczyny mam pytanko,czy żona mając z mężem ziemię rolna od 10 lat,nie rejestrując się się do tej pory w KRUS-ie (mąz płaci zwykły ZUS,a żona jest ubezpieczona z jego tytułu)czy żona mogłaby teraz zarejestrować się w KRUS-ie bez problemu,aby prowadzić agroturystykę??

REKLAMA
    "Lepsza kromka suchego chleba i przy tym spokój,niż dom pełen mięsa,a przy tym kłótnia"przyp.17;1

Miasto
    Kleczew

Domyślnie Re: KRUS??/

Myślę,że nie ma problemu. Właściwie to szkoda,że nie płaciłaś wcześniej krus, miałabyś 10 lat ubezpieczenia, choć wiem,że to zawsze kosztuje ijest ciężko.
    Pozdrawiam - ula

Masz rację,że szkoda,ale człowiek głupi był.....
    Powiedz jeszcze , czy nie bedą wymagać,abym uregulowała skłądki z 10 lat??

"Lepsza kromka suchego chleba i przy tym spokój,niż dom pełen mięsa,a przy tym kłótnia"przyp.17;1

Miasto
    Warszawa

za wile pewnie nie pomogę, ale poczytaj tutaj, szczególnie punkt 2 i 3, wiem, że moja przyjaciółka musiała uregulowac składki za kilka lat wstecz, w których nie podlegała zadnemu innemu obowiązkowemu ubezpieczeniu...

Aga i Ala (10.02.2003)

Aga i Ala (10.02.2003)

Zgłosic sie do KRUSu na pewno możesz. Co do ostatnich 10 lat nie wiem. Zależy to chyba od tego, czy ubezpieczona będziesz na wniosek (jesli macie ponizej 1ha przeliczeniowego), czy z mocy ustawy (ziemia rolna o pow. powyżej 1ha przeliczeniowego). W tym drugim przypadku teoretycznie mogą zażądac zaległych składek, no ale jesli nie mieliście zarejestrowanego gospodarstwa, albo było ono zarejestrowane na męża a on miał płacone składki w ZUS - nie powinni.. Zadzwoń do swojego oddziału regionalnego i spytaj - tak chyba będzie najprościej.

M&Marta i Wrześnióweczka

No i właśnie się tego obawiam,czy nie będą żądać uregulowania składek....

Ziemia jest na mnie i na męża ,a pow.powyżej 1ha.Tak jak mówisz jutro zadzwonię do KRUS i zapytam,ale ciemno to widzę.Z nas to są cieniasy.....

Marzenka, ale macie powyżej 1ha przeliczeniowego? Bo to co innego niż 1ha fizyczny (czyli taki odliczony miarką). My mamy na przykład ponad 1,5 ha fizycznego, a przeliczeniowego wychodzi z tego 0,47ha - przeliczeniowy zależy od klasy ziemii.
    Ciekawe jest również to, że KRUS nie wszedł Wam na hipoteke ziemii jeśli mieliście obowiązek płacenia składek - u nas tak robi. Oczywiście jesteś o wszytskim wcześniej informowana, więc na pewno byś o tym wiedziała.
    Wstępnie stawiam na to, że nie mieliście obowiązku płacenia KRUS, bo od zarobków męża były odprowadzane składki na ZUS, a Ty byłaś dopisana do jego ubezpieczenia.

M&Marta i Wrześnióweczka

Madzia ,mamy 1,25 ha przeliczeniowego.Teściowie nas uszczęsliwili tą ziemią 10 lat temu kupując nam .Ziemia jest kupiona na męza i na mnie.Nikt nam nigdy nie powiedział,ze mamy obowiązek płacenia Krusowskich składek.Dopiero po 5 latach od kupna tej ziemi dowiedziałam się,że mogliśmy ominąc drogi ZUS,ale mąz już miał działalnośc i nie dało się nic z tym zrobić nie dało rady przejśc na KRUS.Zaczęłam się wtedy dowiadywać telefonicznie to pani w Krusie powiedziała,że ją to nie obchodzi,że nie wiedziałam o płaceniu składek i że muszę wszystko wyrównać,ale przecież mąz płaci drogi ZUS i jestem ubezpieczona z jego tytułu.Teraz chciałam zacząć płacić składkę Krusowską i nie wiem jaka jest właściwie prawda.Istna kołomyja..

REKLAMA

Uprawnienia umieszczania postów