• Szukaj w
Forum dziecko-info.rodzice.pl  

Zobacz pełną wersję : Dawcy szpiku

ivoonna
28-05-08, 06:16
Zastanawiam się nad wpisaniem się do rejestru dawców szpiku. Zastanawia mnie jedno, czy jak się okaże, że na drugim końcu Polski czy też w innym kraju jest ktoś kto potrzebuje tego szpiku, to czy ubezpieczenie pokrywa wtedy koszty związane z wyjazdem. Nie zrozumcie mnie źle, to nie chodzi o to, że jestem sknerą, tylko z mężem mamy dość nieregularne dopływy gotówki i bywają takie miesiące, że jest naprawdę krucho i gdybym w takim momencie dostała informację, że mam gdzieś jechać to mogłabym mieć problem. Bo rozumiem, że zwolnienie z pracy jest automatyczne, choć sądzę, że mój szef i bez niego dałby mi w takim wypadku wolne.

Iwona i Michasia (2.2)

chilli
28-05-08, 08:54
szpik masz pobierany w najblizeszj placowce.
nie ma potrzeby podrozy dawcy - transportuja pobrny szpik.

ivoonna
28-05-08, 09:19

Dzięki za odpowiedź. Za dwa dni znowu wyjeżdżam, ale w przyszłym tygodniu zacznę działać.

justonka
30-05-08, 09:48
wypisałam zaklejone w kopercie ze znaczkiem... dziś wysyłam... choć sie boje...to boli... miałam pobierany szpik z mostka...

ciachola
05-06-08, 10:37
wypisałam zaklejone w kopercie ze znaczkiem... dziś wysyłam... choć sie boje...to boli... miałam pobierany szpik z mostka...

Jak można zostać dawcą szpiku?
Gdzie należy się zgłosić?

justonka
05-06-08, 10:47
Jak można zostać dawcą szpiku?
Gdzie należy się zgłosić?

Tu http://www.poltransplant.org.pl/crndsikp.html
są wszelkie informacje
trzeba wydrukowac deklarację wypisac i wyslac do poltransplantu

ciachola
05-06-08, 12:25
Tu http://www.poltransplant.org.pl/crndsikp.html
są wszelkie informacje
trzeba wydrukowac deklarację wypisac i wyslac do poltransplantu

Dzięki.
Wlasnie czytam...

emwuka
06-06-08, 12:46

Na stronie poltransplantu, napisano, że trzeba się udać miejsca gdzie przebywa biorca.

cytat z http://www.poltransplant.org.pl/crndsikp.html

"W przypadku ustalenia, ze w którymś z ośrodków zajmujących się przeszczepianiem szpiku znajduje się biorca posiadający identyczne antygeny HLA z dawca zarejestrowanym w OCRDSiKP, zidentyfikowany dawca zostanie powiadomiony o konieczności zgłoszenia się do tego ośrodka."

Jak to jest w końcu, bo to jest dość istotna sprawa ?
Jeżeli wszystko można załatwić lokalnie (w mojej miejscowości jest ośrodek zajmujący się transplantacją) to wszystko fajnie. Niestety, konieczność wyjazdu np. na drugi koniec polski, znacznie komplikuje sprawe. Nie chodzi o koszty, bo te pokrywa ktoś tam, ale o czas, którego dzisiaj chyba nikt nie ma pod dostatkiem.

Pozdrawiam
emwuka

panszpik
03-01-10, 13:06
dla zainteresowanych:
na stronie akcji SZPIK CITY (http://szpikcity.wordpress.com/filmy) jest film z procedura przeszczepu szpiku

pozdrawiam

amberlight
03-01-10, 20:20
Ja formalności załatwiałam w centrum krwiodawstwa z tego co pamiętam. Pobrali mi krew i kazali uzupełnić formularz. Z tej krwi robią tylko jakieś podstawowe badania, które służą do pierwszego "odsiewu". Jeśli pojawi się na horyzoncie ktoś, kto może skorzystać, wtedy rusza dalsza procedura.

justonka
04-01-10, 20:53
po ponad półtora roku dostaliśmy informacje żeby zgłosić sie na badania - jak tylko wydobrzejemy idziemy się badać :D A już straciłam nadzieje ze ktoś ten nasz szpik będzie chciał w ogóle sprawdzić

Meva
21-01-10, 09:10

Wlasnie dzieki takim ludziom jak Ty syn mojej kolezanki chyba ma DAWCE!!!!!!!!!!!!!Wczoraj pojechali na dokladne badania:)

ps. A wiedzialyscie o tym, ze jak dostanie sie szpik od osoby o innym kolorze oczu, włosow czy skory to osobie ktora dostaje ten szpik moze sie własnie zmienic kolor oczu, wlosow, skory...:)

kama28
21-01-10, 22:48
Wlasnie dzieki takim ludziom jak Ty syn mojej kolezanki chyba ma DAWCE!!!!!!!!!!!!!Wczoraj pojechali na dokladne badania:)

ps. A wiedzialyscie o tym, ze jak dostanie sie szpik od osoby o innym kolorze oczu, włosow czy skory to osobie ktora dostaje ten szpik moze sie własnie zmienic kolor oczu, wlosow, skory...:)

nie wiedzieliście ;-) to ciekawe ;-)

ja chciałam być dawcą krwi, ale mnie odrzucono z powodu bardzo niskiej hemoglobiny. nie wiem czy to ma związek ze szpikiem również.

Meva
21-01-10, 22:55
nie wiedzieliście ;-) to ciekawe ;-)

ja chciałam być dawcą krwi, ale mnie odrzucono z powodu bardzo niskiej hemoglobiny. nie wiem czy to ma związek ze szpikiem również.

Wyczuwam nutkę ironii:Hyhy:

kama28
21-01-10, 22:57
Wyczuwam nutkę ironii:Hyhy:

nic z tego, nie ironizuję przed północą ;-)
naprawdę nie wiedziałam i naprawdę to jest ciekawe. kropka.
;-)

Meva
21-01-10, 23:01
nic z tego, nie ironizuję przed północą ;-)
naprawdę nie wiedziałam i naprawdę to jest ciekawe. kropka.
;-)

Mnie to zaskoczyło! Tym bardziej, ze widzialam dziecko 2 razy w zyciu-przed przeszczepem i po przeszczepie...patrze a tu dziewczynka o ciemnej skórze ( a miala dawce z Izraela!).

koleta
22-01-10, 02:58
Meva przeczytałam powyższy wątek i nadal niewiem jak to wygląda w kwestii pobierania szpiku - robią to w moim mieście i go transportują czy też ja muszę jechać do miasta do chorego ( jeśli tak to kto ponosi koszty za podróż ?)

smoki
22-01-10, 07:36
po ponad półtora roku dostaliśmy informacje żeby zgłosić sie na badania - jak tylko wydobrzejemy idziemy się badać :D A już straciłam nadzieje ze ktoś ten nasz szpik będzie chciał w ogóle sprawdzić

Ja też już tyle czekam i NIC.

Meva
22-01-10, 08:14
Meva przeczytałam powyższy wątek i nadal niewiem jak to wygląda w kwestii pobierania szpiku - robią to w moim mieście i go transportują czy też ja muszę jechać do miasta do chorego ( jeśli tak to kto ponosi koszty za podróż ?)

Na pewno nie musisz jechac do swojego biorcy.
Wypelniasz odpowiedni formularz, a poem czekasz na inrofmacje do jakiego ZOZu na pobranie krwi Cie kieruja. I to koniec.:)

koleta
22-01-10, 12:10
Na pewno nie musisz jechac do swojego biorcy.
Wypelniasz odpowiedni formularz, a poem czekasz na inrofmacje do jakiego ZOZu na pobranie krwi Cie kieruja. I to koniec.:)

Dziękuję za informację :) Przedyskutuję z małżem i możliwe,że razem się zdecydujemy :)

Kocica
22-01-10, 12:31
Chyba w koncu tez zdecyduje sie na pobranie szpiku, moze dzieki temu faktycznei kiedys bede mogla komus pomoc, do tej pory jestem tylko czlonkiem HDK i zawsze jak tam jestem to czytam ulotki o dawcach szpiku i niestety na tym sie konczy :(

Meva
22-01-10, 20:48
Chyba w koncu tez zdecyduje sie na pobranie szpiku, moze dzieki temu faktycznei kiedys bede mogla komus pomoc, do tej pory jestem tylko czlonkiem HDK i zawsze jak tam jestem to czytam ulotki o dawcach szpiku i niestety na tym sie konczy :(

Nie musisz odrazu oddawac szpiku. Wystarczy krew:)

Kocica
22-01-10, 20:59
Krew systematycznie oddaje, wiec tylko musialabym wyrazic zgode na przeprowadzenie badan pod katem szpiku kostnego, a do tej pory jeszcze sie nie odwazylam tego zrobic :)

Meva
22-01-10, 21:20
Krew systematycznie oddaje, wiec tylko musialabym wyrazic zgode na przeprowadzenie badan pod katem szpiku kostnego, a do tej pory jeszcze sie nie odwazylam tego zrobic :)

Nie jestem ekspertem w tej sprawie, ale raczej na pewno musisz specjalnie oddac krew pod katem przeszczepu, gdyz takie oddawanie krwi ma troche inny przebieg.
Trwa okolo 2 godzin, ale z krwi pobierane sa tylko te elementy krwiotworcze reszta jest zawracana do Twojego krwiobiegu.
Tak bynajmniej pobierano krew do ewent. przeszczepu od mojej kolezanki.

Meva
22-01-10, 21:21

Za to podziwiam i szanuje:)
Ja poki co nie moge oddawac:(

kołysanka
08-02-10, 11:37
Krew systematycznie oddaje (...)

Mam wobec tego pytanko: czy chodzisz oddawać krew na czczo czy po lekkostrawnym posiłku - tylko co oznacza to ostatnie?
Oddawałam krew ostatnio z 10 lat temu... i chciałabym na nowo - o ile sie da. Czytałam ostatnio na stronie krwiodawstwa o tym posiłku i mam dylemat :) czy iść na czczo jak dawniej czy może jednak coś wcześniej przekąsić - ale co?

smoki
08-02-10, 14:39
Mam wobec tego pytanko: czy chodzisz oddawać krew na czczo czy po lekkostrawnym posiłku - tylko co oznacza to ostatnie?
Oddawałam krew ostatnio z 10 lat temu... i chciałabym na nowo - o ile sie da. Czytałam ostatnio na stronie krwiodawstwa o tym posiłku i mam dylemat :) czy iść na czczo jak dawniej czy może jednak coś wcześniej przekąsić - ale co?

Ja po posiłku.

Np kanapka z szynką jest lekkostrawna a rzeczy tłuste jak sery, parówy czy smażone jedzenie już nie :)

Bourbonetka
09-02-10, 19:27
Ja jestem zarejestrowana w http://www.dkms.pl/choose.html
Otrzymałam przesyłkę pocztową z formularzem rejestracyjnym i pałeczkami do pobrania śluzu. Więc wszystko odbyło się bezboleśnie...

Meva
09-02-10, 21:55
Ja jestem zarejestrowana w http://www.dkms.pl/choose.html
Otrzymałam przesyłkę pocztową z formularzem rejestracyjnym i pałeczkami do pobrania śluzu. Więc wszystko odbyło się bezboleśnie...

Juz sie zarejestrowalam, czekam na przesylke;)

kallarepka
09-02-10, 22:49
Ja jakieś 10 lat temu dostałam przez fundację Urszuli Jaworskiej (od zgłoszenia się czekałam jakieś pół roku) zaproszenie na badanie krwi pod kątem oddania szpiku. Wyglądało to jak zwykłe pobranie na morfologię, tyle że w instytucie transplantologii w szpitalu im. dzieciątka jezus się odbywało. Wypełniałam dodatkowo zgodę na umieszczenie moich danych w banku dawców szpiku.
I tyle. Nie dostałam żadnego potwierdzenia, nic. Do dziś nie wiem, czy ja w ogóle w tym rejestrze jestem. (trochę się potem nieciekawych rzeczy naczytałam o tej fundacji) Kusi mnie czasami, żeby sprawdzić, a potem są inne pilniejsze sprawy i zapominam.
I powiem wam, że najciekawsze było to, że tuż po pobraniu krwi byłam tak podekscytowana, że już następnego dnia spodziewałam się jakiegoś telefonu "pani szpik jest potrzebny". I następnego też, i następnego. A potem trochę zapomniałam. Ale nie zmieniłam decyzji - gdyby ktoś dziś zadzwonił.

panszpik
17-04-10, 10:50
SZPIK CITY, dzięki współpracy między wieloma fundacjami i stowarzyszeniami, staje się akcją ogólnopolską :]

Informacje o najbliższych akcjach na bieżąco na blogu SZPIK CITY (http://szpikcity.wordpress.com), kontach na facebooku (http://www.facebook.com/pages/SZPIK-CITY/109104725785135) i naszej-klasie (http://nasza-klasa.pl/profile/30536277)...

marnat
18-04-10, 22:52
Nie chciałabym zakładać nowego wątku więc piszę tutaj.
Byłam dzisiaj oddać krew i zapisać się do Banku Dawców Szpiku.
Zastanawia mnie czy zostanę poinformowana że przeszłam pozytywnie badania i zostałam wpisana do Banku Dawców?
I kiedy to może nastąpić?

wyki
19-04-10, 10:12
Nie jestem ekspertem w tej sprawie, ale raczej na pewno musisz specjalnie oddac krew pod katem przeszczepu, gdyz takie oddawanie krwi ma troche inny przebieg.
Trwa okolo 2 godzin, ale z krwi pobierane sa tylko te elementy krwiotworcze reszta jest zawracana do Twojego krwiobiegu.
Tak bynajmniej pobierano krew do ewent. przeszczepu od mojej kolezanki.Wzięłam udział w ponizszej akcji:

http://warszawianin.pl/wydarzenia/2617-modzi-w-walce-z-biaaczk

było to zwykłe pobranie krwi - 4 ml

jesli okazałoby się że mój szpik pasowałby osobie z załózmy Brazylii to musiałabym leciec do Drezna (tam szpik byłby pobierany - podobno w Polsce nie ma kliniki pobrań ale tej info nie jestem pewna). Całość wyjazdu mojego, osoby towarzyszacej, tłumacza, hotelu pokrywa Fundacja która to organizuje.

panszpik
20-04-10, 08:10
1. Krew pobierana do włączenia chętnej osoby do rejestru (parę mL do oznaczenia antygenów HLA) a oddanie komórek krwiotwórczych z krwi (jedna z metod oddania "szpiku") to dwie różne sprawy...polecam film z zabiegu na stronie akcji SZPIK CITY (http://szpikcity.wordpress.com)

2. W Polsce są kliniki przeszczepowe (nawet kilka)...ale jeśli zarejestrowałaś się w niemieckim banku DKMS, to musisz jechać do Drezna, także jeśli miałabyś oddać szpik innemu Polakowi :/