• Szukaj w
Forum dziecko-info.rodzice.pl  
 

Zobacz pełną wersję : ryba na samochodzie?Qr Chuck
24-04-08, 11:56
Co oznacza - chodzi o takie naklejki z tyłu samochodu jakie sobie niektórzy pasjonaci/zawody przyklejają typu koń, strażak, nurek... Te są dla mnie jasne.
Ale intryguje mnie taki dość często spotykany znak - taka jakby pętelka w kształcie ryby (coś jak znak Chrześcijan z "Quo vadis"). Ktoś mi mówił, że to chyba (bo też nie był pewien) świadkowie Jehowy.... Wie ktoś co to?

amber
24-04-08, 12:10
Najczęściej takie rybki naklejają członkowie koscioła zielonoswiątkowego.
Katolicy też stosują takie naklejki.
Niektórzy chrześcijanie wierzą że zapewni to im bezpieczną jazdę.

nadii
24-04-08, 12:14
Na innym forum znalazłam takie spekulacje: najczęściej naklejają je członkowie koscioła zielonoswiątkowego. Katolicy też naklejają je.
Niektórzy chrześcijanie wierzą że ten znaczek zapewni im bezpieczną jazdę.
Kiedyś sądzono, że znaczki te naklejają osoby po to, alby było wiadomo, że zgadzają się na pobranie od nich narządów by ratować innych. Ale obalono tę teorię.

nadii
24-04-08, 12:15
Najczęściej takie rybki naklejają członkowie koscioła zielonoswiątkowego.
Katolicy też stosują takie naklejki.
Niektórzy chrześcijanie wierzą że zapewni to im bezpieczną jazdę.

Widzę, że to samo napisałyśmy :D.

amber
24-04-08, 12:17
Znalazłysmy to samo źródełko :)
A ja mam jeszcze takie coś, w ostatnim akapicie jest o rybie na samochodzie, deklaracji wiary i bezpieczeństwie :)

http://www.przk.pl/przewodnik.php?id_art=12051

nadii
24-04-08, 12:19
Podoba mi się fragment: "tym samochodem kieruje chrześcijanin. Jesteś bezpieczny". Tere fere kuku. Jakoś nie do końca się z nim zgadzam!!!

bykowa
24-04-08, 12:48
Gó...o prawda, ze ich to przed czymś uchroni, a niech sobie wierzą....tez slyszalam ze katolicy sobie takie naklejki wywieszają.

eunike
24-04-08, 13:12
Ale intryguje mnie taki dość często spotykany znak - taka jakby pętelka w kształcie ryby (coś jak znak Chrześcijan z "Quo vadis"). Ktoś mi mówił, że to chyba (bo też nie był pewien) światkowie Jehowy.... Wie ktoś co to?
hihi, mnie też to nieraz zastanawiało :)
Ale obstawiałam właśnie coś z chrześcijaństwem.

64238564283
24-04-08, 13:24
my mamy w małowidocznym miejscu sw.Krzystofa...zawsze miałam w swoich autach, ostatnio się odkleił i leży w schowku...pewnie się obraził i dlatego mąż dostał wczoraj kamieniem w przednią szybę i rozwal ja...

SuperBasiek
24-04-08, 13:32
moja psiapsółka mówi na to "jehowa rybka"...

Pozdrówki :)

Eiffla
24-04-08, 13:39
ja słyszałam ze ludziom z tego samochodu mozna pobrac narządy jakby zginęli w wypadku...

kotuś
24-04-08, 14:20
Dziewczyny nie ma co sobie dorabiać do tej naklejki jakiejś filozofii.hmmmKazdy przykleja z innych względów.Jeden ma naklejone bo kupił samochód z taką naklejką,drugiemu może się podobać taka naklejka,a trzeci wiąże się z tradycją pierwszych chrześciaj kiedy to po narysowanej rybie identyfikowało się chrześijanina.Ryba jest synonimem złowionej duszy dla Chrystusa:)Wyznaniem tego,że jest się chrześijaninem.
Ja jestem z Koscioła Zielonoswiątkowego i bałabym się mysleć,że rybka na samochodzie mnie ochronihmmmChroni mnie Bóg i Jego opatrznośc i często dzieje się to przez wiarę i przez modlitwę.:)

lauidz
24-04-08, 15:07
Z chebrajskiego - ten napis ktroy jest na krzyzach(te 4 litery) oznacza ryba dlatego pierwotni chrzescijanie uzywali tego znaku jako symbolu swojej tozsamosci. Teraz owszem wiele osob do tego powraca - ale czy ma to oznaczac ze ktos jest gleboko wierzacu - nie wiem, a napewno nie oznacza ze ktos bezpiecznie jezdzi!!!!! W Miami wszyscy -albo prawie wszyscy z ameryki pold. maja takie nalepki a jezdza gozej niz tragicznie!!! Najgorzej na swiecie - slowo daje!!! Oj jak ja zawsze bluzgam jak tam jezdze!!!! I wszedzie te rybki, albo na miejscy przedniej rejestraji - Jezus itp(na florydzie wymagana jest tylko tylnia rejestracja). Jestem pewna ze nic z bezpieczna jazda to nie ma wspolnego!!

eunike
24-04-08, 15:25
W Miami wszyscy -albo prawie wszyscy z ameryki pold. maja takie nalepki a jezdza gozej niz tragicznie!!! Najgorzej na swiecie - slowo daje!!!
może bez nalepek jeździliby ostrożniej, a tak myślą że mogą szaleć bo ten znak ich ochroni ;)

kas
24-04-08, 15:59
A może taka ryba:
http://tbn0.google.com/images?q=tbn:l5DX4kOF0RrT7M:http://bp0.blogger.com/_IH9A-1Sbod8/RybDeQbvuGI/AAAAAAAABas/HbifBZiwuxk/s400/darwin.jpg

To coś dla mnie :D

polahola
24-04-08, 16:01
ryba to znak chrzescijan, na samochodach w usa czesto takie naklejki widze

ahimsa
24-04-08, 16:01
A może taka ryba:
http://tbn0.google.com/images?q=tbn:l5DX4kOF0RrT7M:http://bp0.blogger.com/_IH9A-1Sbod8/RybDeQbvuGI/AAAAAAAABas/HbifBZiwuxk/s400/darwin.jpg

To coś dla mnie :D
Haha...

polahola
24-04-08, 16:04
(zrodlo wikipedia)

Ichthys, pisany też: Ichtys - w języku starogreckim (http://pl.wikipedia.org/wiki/Greka) znaczy „RYBA” (ΙΧΘΥΣ). Jest znakiem pierwszych chrześcijan i symbolizuje Chrystusa (http://pl.wikipedia.org/wiki/Jezus_Chrystus). To jeden z najsłynniejszych akrostychów (http://pl.wikipedia.org/wiki/Akrostych), czyli słów, które można utworzyć z pierwszych liter wyrazów w zdaniu.
Ichthys (ΙΧΘΥΣ) to akronim (http://pl.wikipedia.org/wiki/Akronim) starogreckich słów:

ΙΗΣΟΥΣ (Iēsoûs) - Jezus
ΧΡΙΣΤΟΣ (Christós) - Chrystus
ΘΕΟΥ (Theoû) - Boga
ΥΙΟΣ (Hyiós) - Syn
ΣΩΤΗΡ (Sōtér) - ZbawicielW czasie prześladowań pierwszych chrześcijan (http://pl.wikipedia.org/wiki/Chrze%C5%9Bcija%C5%84stwo), podobizna ryby była ich znakiem rozpoznawczym. Ryba jako symbol Chrystusa posiada dwojakie odniesienie: po pierwsze - łączy się z chrztem św. (http://pl.wikipedia.org/wiki/Chrzest), gdyż żywiołem ryby jest woda; po drugie - ma odniesienie do eucharystii (http://pl.wikipedia.org/wiki/Eucharystia), która jest świętym pokarmem chrześcijan. Na malowidłach w katakumbach (http://pl.wikipedia.org/wiki/Katakumby) ryba jest symbolem eucharystii. Do IX wieku (http://pl.wikipedia.org/wiki/IX_wiek) na wszystkich przedstawieniach Ostatniej Wieczerzy (http://pl.wikipedia.org/wiki/Ostatnia_Wieczerza), ryba znajduje się obok chleba (http://pl.wikipedia.org/wiki/Chleb) i kielicha (http://pl.wikipedia.org/wiki/Kielich_%28naczynie%29).

Jako symbol chrześcijaństwa była używana znacznie wcześniej niż krzyż (http://pl.wikipedia.org/wiki/Krzy%C5%BC), który tak ważnym symbolem stał się dopiero w IV wieku (http://pl.wikipedia.org/wiki/IV_wiek).
Obecnie obserwuje się renesans znaku Ichthys i to nie tylko wśród zielonoświątkowców (http://pl.wikipedia.org/wiki/Pentakostalizm) czy Koptów (http://pl.wikipedia.org/wiki/Koptowie), ale także w kościele katolickim (http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_katolicki) i kościołach protestanckich (http://pl.wikipedia.org/wiki/Protestantyzm). Krzyż jest znakiem męki Chrystusa i jego śmierci, a ryba jest znakiem życia, stąd też jej wielka popularność zwłaszcza wśród współczesnej młodzieży chrześcijańskiej. Symbol ten można zauważyć na wielu samochodach, a wielki pomnik w kształcie ryby zbudowano jako bramę trzeciego tysiąclecia w Lednicy (http://pl.wikipedia.org/wiki/Og%C3%B3lnopolskie_Spotkanie_M%C5%82odzie%C5%BCy_% 28Lednica%29) - miejscu dorocznych spotkań religijnych polskiej młodzieży katolickiej (w czerwcu) i ludzi starszych (we wrześniu). Ichthys umieszczono także w logotypie stacji religia.tv (http://pl.wikipedia.org/wiki/Religia.tv) koncernu ITI (http://pl.wikipedia.org/wiki/ITI).
Ryba jako symbol religijny jest jednak znacznie starsza niż chrześcijaństwo - występuje w wielu kulturach: Sumeru (http://pl.wikipedia.org/wiki/Sumer), Egiptu (http://pl.wikipedia.org/wiki/Egipt), Indii (http://pl.wikipedia.org/wiki/Indie) i Grecji (http://pl.wikipedia.org/wiki/Grecja).

dorotka1
24-04-08, 16:49
Najczęściej takie rybki naklejają członkowie koscioła zielonoswiątkowego.
Katolicy też stosują takie naklejki.
Niektórzy chrześcijanie wierzą że zapewni to im bezpieczną jazdę.

a mi sie wydaje ze sa znakiem rozpoznawczym chrzescijan po prostu
troche powiedzmy pierwotnym - jak wlasnie w czasach pierwszych chrzescijan i to fajne
a troche wg mnie ucieczka przed trudnym znakiem krzyza ktrory jakos staje sie niemodny w dzisiejszym swiecie

swoja droga dziwne jest sadzenie ze ryba zapewni bezpieczna jazde

dorotka1
24-04-08, 16:52
moja psiapsółka mówi na to "jehowa rybka"...

Pozdrówki :)

dziwne ryba to znak chrystusa a swiadkowie jehowy nie sa chrzescijanami

Olinja
24-04-08, 17:11
Ogólnie widze, ze juz dziewczyny napisały.
Nie tylko Kosciół Żielonoświatkowy używa tego znaku.
Nie słyszałam by ktokolwiek kto nakleił sobie rybke myślał, ze ona go uchroni od czegoś złego...

Zwyczajowo Chrześcijanie używaja znaku by sie rozpoznac.
Zazwyczaj używaja go Chrześcijanie ewangelicznie wierzący.
Nie tylko na samochodzie.
Ja mam np w moim opisie gg taka <>< rybkę.

Kiedys nosiłam znaczek taki malutki wpiety w bluze, sweter.

Świadkowie Jehowy nie uzywają tego znaku.

kotuś
24-04-08, 17:37
dziwne ryba to znak chrystusa a swiadkowie jehowy nie sa chrzescijanami
dokładnie

ahimsa
24-04-08, 17:40
dokładnie
A tu się nie zgodzę- bo zaliczają się raczej do wyznań chrześcijańskich ( czyli opierających się na Jezusie, Biblii itd.-czyli wpisują się w ten nurt!)

I na bank nie używają rybki:)

kotuś
24-04-08, 17:44
A tu się nie zgodzę- bo zaliczają się raczej do wyznań chrześcijańskich ( czyli opierających się na Jezusie, Biblii itd.-czyli wpisują się w ten nurt!)
dobra,dobrahmmm;)
Ala znam naukę ŚJ i zdecydowanie jest to inna ewangelia od tej którą głosił Ap Paweł:)
To jest tylko dobre zyczenie Ś,żeby być wpisanymi w nurt chrześcijaństwahmmm

dorotka1
24-04-08, 17:46
swaidkowie sami siebie zaliczaja do chrzescijan (cikawe) jednak taka powiedzmy systematyka wyznan nie zalicza ich do chrzescijan poniewaz wg ich prawd wiary chrystus nie jest bogiem

tak zupelnie bez zwiazku z naukami powiedzmy teoretycznymi to
dla mnie osobiscie chrzescijanin to ten ktory wierzy ze jezus jest bogiem

ahimsa
24-04-08, 17:55
swaidkowie sami siebie zaliczaja do chrzescijan (cikawe) jednak taka powiedzmy systematyka wyznan nie zalicza ich do chrzescijan poniewaz wg ich prawd wiary chrystus nie jest bogiem

tak zupelnie bez zwiazku z naukami powiedzmy teoretycznymi to
dla mnie osobiscie chrzescijanin to ten ktory wierzy ze jezus jest bogiem
Ciekawe...tak sobie szybko zerknęłam, jaka jest definicja i faktycznie...
No ale oni sami mówią o sobie, że są chrześcijanami ale nie należą do chrześcijaństwa.

ahimsa
24-04-08, 17:58
Nie wątpliwie Jezus był Panem przed i po przyjściu Ps. 110:1 i Łukasza 1:43. Był też Bogiem Jan 1:1, ale nie jedynym Bogiem ale jedynym jednorodzonym Bogiem Jan 1:1,18 tj. Synem Boga(Przysłów 30:4; 1 Jan 4:9). Inna kwestia jest że stał sie jeszcze dodatkowo Bogiem Mocnym w sensie nadania władzy (Izaj. 9:5,6, Mat. 28:18 i Jan 20:28). W ten sposób Nadal panuje monoteizm gdyz Bóg Ojciec jest Jedynym Bogiem a Syn Jedynym jednorodzonym Bogiem. Zachęcam do ostatnio dołączonych wierszy na blogu

To znalazłam chyba na ichnim portalu...tak tłumaczą kwestię boskości Jezusa.

chilli
24-04-08, 18:01
w kazdym kosciele mozna rybke nabyc za sybmoliczne 5 peelenow ;)

polahola
24-04-08, 18:04
hey ty specjalny member? gdzie te foty z west coast?! sie nie doczekam czy jak? wrr ;)

dorotka1
24-04-08, 18:04
szpilka co ty masz na lepetynie? ;)

dididi
24-04-08, 18:47
ryba to znak chrzescijan, na samochodach w usa czesto takie naklejki widze

Wiem, widzialam... A moi znajomi maja rybe a w srodku wpisane slowo "DARWIN"... Przyznam ze troche mnie to smieszylo na poczatku

GosiaG
24-04-08, 19:13
(zrodlo wikipedia)

Ichthys, pisany też: Ichtys - w języku starogreckim (http://pl.wikipedia.org/wiki/Greka) znaczy „RYBA” (ΙΧΘΥΣ). Jest znakiem pierwszych chrześcijan i symbolizuje Chrystusa (http://pl.wikipedia.org/wiki/Jezus_Chrystus). To jeden z najsłynniejszych akrostychów (http://pl.wikipedia.org/wiki/Akrostych), czyli słów, które można utworzyć z pierwszych liter wyrazów w zdaniu.
Ichthys (ΙΧΘΥΣ) to akronim (http://pl.wikipedia.org/wiki/Akronim) starogreckich słów:

ΙΗΣΟΥΣ (Iēso&ucirc;s) - Jezus
ΧΡΙΣΤΟΣ (Christós) - Chrystus
ΘΕΟΥ (Theo&ucirc;) - Boga
ΥΙΟΣ (Hyiós) - Syn
ΣΩΤΗΡ (Sōtér) - ZbawicielW czasie prześladowań pierwszych chrześcijan (http://pl.wikipedia.org/wiki/Chrze%C5%9Bcija%C5%84stwo), podobizna ryby była ich znakiem rozpoznawczym. Ryba jako symbol Chrystusa posiada dwojakie odniesienie: po pierwsze - łączy się z chrztem św. (http://pl.wikipedia.org/wiki/Chrzest), gdyż żywiołem ryby jest woda; po drugie - ma odniesienie do eucharystii (http://pl.wikipedia.org/wiki/Eucharystia), która jest świętym pokarmem chrześcijan. Na malowidłach w katakumbach (http://pl.wikipedia.org/wiki/Katakumby) ryba jest symbolem eucharystii. Do IX wieku (http://pl.wikipedia.org/wiki/IX_wiek) na wszystkich przedstawieniach Ostatniej Wieczerzy (http://pl.wikipedia.org/wiki/Ostatnia_Wieczerza), ryba znajduje się obok chleba (http://pl.wikipedia.org/wiki/Chleb) i kielicha (http://pl.wikipedia.org/wiki/Kielich_%28naczynie%29).

Jako symbol chrześcijaństwa była używana znacznie wcześniej niż krzyż (http://pl.wikipedia.org/wiki/Krzy%C5%BC), który tak ważnym symbolem stał się dopiero w IV wieku (http://pl.wikipedia.org/wiki/IV_wiek).
Obecnie obserwuje się renesans znaku Ichthys i to nie tylko wśród zielonoświątkowców (http://pl.wikipedia.org/wiki/Pentakostalizm) czy Koptów (http://pl.wikipedia.org/wiki/Koptowie), ale także w kościele katolickim (http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_katolicki) i kościołach protestanckich (http://pl.wikipedia.org/wiki/Protestantyzm). Krzyż jest znakiem męki Chrystusa i jego śmierci, a ryba jest znakiem życia, stąd też jej wielka popularność zwłaszcza wśród współczesnej młodzieży chrześcijańskiej. Symbol ten można zauważyć na wielu samochodach, a wielki pomnik w kształcie ryby zbudowano jako bramę trzeciego tysiąclecia w Lednicy (http://pl.wikipedia.org/wiki/Og%C3%B3lnopolskie_Spotkanie_M%C5%82odzie%C5%BCy_% 28Lednica%29) - miejscu dorocznych spotkań religijnych polskiej młodzieży katolickiej (w czerwcu) i ludzi starszych (we wrześniu). Ichthys umieszczono także w logotypie stacji religia.tv (http://pl.wikipedia.org/wiki/Religia.tv) koncernu ITI (http://pl.wikipedia.org/wiki/ITI).
Ryba jako symbol religijny jest jednak znacznie starsza niż chrześcijaństwo - występuje w wielu kulturach: Sumeru (http://pl.wikipedia.org/wiki/Sumer), Egiptu (http://pl.wikipedia.org/wiki/Egipt), Indii (http://pl.wikipedia.org/wiki/Indie) i Grecji (http://pl.wikipedia.org/wiki/Grecja).
Pola - "SZACUN" :D ty to taka poukładana i konkretna jesteś - podoba mi się :D

polahola
24-04-08, 19:36
gosia bo co tu pisac co sie slyszalo, widzialo i kto tam cos jeszcze nie dorobil po drodze... nie ma to jak siegnac do "zrodla" -nawet takiego jak wikipedia ;)

lauidz
24-04-08, 21:55
(zrodlo wikipedia)

.

Dzieki polo za to wyjasnienie - cos mi switalao - ale ty to zrobilas super!!!!

A do lednicy swego czasu to sama jezdzilam.... Dawno to bylo... ;)

Magdzik
25-04-08, 00:37
Tyle spekulacji i zadnej jednoznacznej odpowiedzi.
Ja tez jej nie mam.

Ale jak przeczytałam tytuł, to przed wejściem i przeczytaniem omawianego zagadnienia, skojarzyłam sprawę z mafia sycylijską. Ale tam stosuja świeże ryby a nie naklejki ;).

dorotka1
25-04-08, 07:41
Tyle spekulacji i zadnej jednoznacznej odpowiedzi.
Ja tez jej nie mam.

Ale jak przeczytałam tytuł, to przed wejściem i przeczytaniem omawianego zagadnienia, skojarzyłam sprawę z mafia sycylijską. Ale tam stosuja świeże ryby a nie naklejki ;).


ja taz najpierw przeczuytalam ryba W samochodzie i o tym pomyslalam :D

chilli
25-04-08, 08:45
hey ty specjalny member? gdzie te foty z west coast?! sie nie doczekam czy jak? wrr ;)

jakos nie mam weny

Regi
25-04-08, 09:06
Mój mąż by się uśmiał albo wkurzył czytając te dyskusję. :-)
Już na jakimś forum samochodowym tłumaczył co to znaczy.

Tak jak wcześniej pisałyście ryba - symbol chrześcijaństwa.
Mamy naklejoną na samochód bo mężowi sie tak podoba.

Jesteśmy katolikami. Dużo ksiezy ma takie rybki na swoich samochodach.

Jest to dla nas symbol naszej wiary a nie jakieś zabobony w uchronienie przed złym :-) czy zonaka ze chcemy oddac nasze narządy

Qr Chuck
25-04-08, 09:40
Tyle spekulacji i zadnej jednoznacznej odpowiedzi.
Ja tez jej nie mam.

.
Ale to pewnie dlatego, że symbol znany, uznawany przez wielu i przez wielu wykorzystywany w różnych celach...
Przynajmniej ja doszłam do takiego wniosku.
Przed zadaniem pytania oczywiście kojarzyłam rybę z chrześcijaństwem, ale myślałam, że tą konkretną pętelkę przyjęła sobie jakaś sekta/religia/grupa jako swój znak rozpoznawczy, a tu okazuje się, że nie.

Cait
27-04-08, 10:53
ja słyszałam ze ludziom z tego samochodu mozna pobrac narządy jakby zginęli w wypadku...

To ja poproszę zderzak i klapę. ;)

lauidz
29-04-08, 00:31
ja słyszałam ze ludziom z tego samochodu mozna pobrac narządy jakby zginęli w wypadku...

A moze znaczy ze sa wegetarianinami:D