• Szukaj w
Forum dziecko-info.rodzice.pl  

Zobacz pełną wersję : Kącik kadrowy ciacholi i Reno cz.4

Strony : 1 [2] 3 4

Moo
09-02-09, 09:24
no mie tez,ale maz mnie opieprza,ze dalam sie zbyc za pierwszym razem,i ze to wystarcza.ja tez sie nie znam ,dlatego wolalam sie tu upewnic;-)

fafikowa
09-02-09, 09:40
Nato, umowa o pracę nie jest dowodem ubezpieczenia - albo książeczka albo RMUA - to co się dostaje na koniec miesiąca od pracodawcy. Jeśli masz możliwość, rejestruj się do lekarza telefonicznie. Jak już jesteś zarejestrowana, na ogół nie życzą już sobie oglądać twojej książeczki ubezp.:Hyhy: - takie moje spostrzeżenie.

Bib
16-02-09, 07:10
Cześć dziewczyny :)
Moja bratowa ma problem i nie wiemy jak go ugryź. Jest ona teraz w ciąży, wcześniej pracowała w zakładzie fryzjerskim w ramach praktyk. Teraz jest cały czas na L4. I teraz pytanie: kto za pierwszy okres chorowania płaci, pracodawca czy ZUS? Pracodawczyni wielce się kłóci ze to ZUS płaci od początku. Pytanie drugie dotyczy macierzyńskiego: czy jako praktykantce należy jej się ten zasiłek i później wychowawcze? Co prawda idzie dzisiaj do ZUSu się dowiedzieć, ale lepiej mieć info też z innych źródeł :)
Z góry dzięki za pomoc. Buziaczki :)*

Aischa
16-02-09, 10:14
Ale czy ma podpisana umowe o prace ??

Bib
16-02-09, 17:03
Ale czy ma podpisana umowe o prace ??

Z tego co wiem to tak.

Aischa
16-02-09, 17:50
Przez pierwsze 33 dni zwolnienia laci pracodawca, pozniej wyplaca chorobowe Zus

Bib
17-02-09, 21:42
Dzieki za odpowiedz :) A orientujesz sie czy ma szanse na macierzynski? Wiem, ze miala odprowadzane skladki, ale w ZUSie to nigdy nic nie wiadomo. Niby umowa o prace jest, ale to jednak praktyki.

Aischa
17-02-09, 21:56
Nie bardzo sie orientuje jak to jest w przypadku praktyk ale napewno dziewczyny cos podpowiedza ....

Gablysia.
18-02-09, 00:09
Osoby zatrudnione w celu przygotowania zawodowego, bo to chyba o taką umowe o prace chodzi, są ubezpieczone ze wszystkich tytułów, również z tytułu choroby i macierzyństwa.
Tak więc potrzebują 30 dni zatrudnienia, by móc korzystać z zasiłków.
Tylko...
jest jedno ale...
... podstawa.... której wysokość w zależności od roku nauczania, max jest teraz coś koło 170 złotych.
Tak jest w wypadku młodocianych.

Nie wiem, czy koleżanka jest uczennicą, czy nie.

Zasady są zawsze takie same, pierwsze 33 dni choroby płaci pracodawca, a potem ZUS- i to dotyczy tych pracodawców, którzy zatrudniają mniej niż 20 osób. A fryzjerzy rzadko chyba mają więcej... no, może sieci fryzjerskie.
ZUS płaci zasiłki, w tym również macierzyński.

Wychowawczy, to już inna bajka.

An_ki
18-02-09, 20:16
Doradźcie mi proszę bo nie chcę się niepotrzebnie zakręcić :)
- Mam umowę na czas nieokreślony, wedle niej po pół roku pracy mam 1 miesiąc wypowiedzenia, po 3 latach 3 miesiące.
- Mam na dniach podpisać przedwstępną umowę z nową firmą, w której zacznę pracę od maja.
- 3 Kwietnia mijają trzy lata od podpisania umowy z obecnym pracodawcą - jeżeli złozę wypowiedzenie z końcem marca pracę w obecnej firmie zakończę z końcem kwietnia?
Tak mi się wydaje, ale upewnijcie mnie lub wyprowadźcie z błędu :)
Z góry bardzo dziękuję

goooosia
18-02-09, 20:45
Doradźcie mi proszę bo nie chcę się niepotrzebnie zakręcić :)
- Mam umowę na czas nieokreślony, wedle niej po pół roku pracy mam 1 miesiąc wypowiedzenia, po 3 latach 3 miesiące.
- Mam na dniach podpisać przedwstępną umowę z nową firmą, w której zacznę pracę od maja.
- 3 Kwietnia mijają trzy lata od podpisania umowy z obecnym pracodawcą - jeżeli złozę wypowiedzenie z końcem marca pracę w obecnej firmie zakończę z końcem kwietnia?
Tak mi się wydaje, ale upewnijcie mnie lub wyprowadźcie z błędu :)
Z góry bardzo dziękuję

moj maz mial bardzo podobny przypadek (chociaz nie taki sam, bo jemu trzy lata "stukaly" ostatniego dnia miesiaca) i niestety okazalo sie, ze mial 3 - miesieczne wypowiedzenie. tlumaczono mi wowczas, ze okres wypowiedzenia wlicza sie do tego stazu, od ktorego zalezy wypowiedzenie
nie wiem jak w praktyce firmy i kadry do tego podchodza, ale taka interpretacje otrzymalam od profesora wykladajacego prawo pracy na UWr.
moj maz bez problemu rozwiazal swoja umowe jeszcze jakis czas pozniej ;) za porozumieniem stron z miesiecznym wypowiedzeniem :)

goooosia
18-02-09, 21:02
znalazlam jeszcze cos takiego http://prawo-pracy.pl/wypowiedzenie_przez_pracownika_pracujacego_powyzej _3_lat_w_firmie-p-457.html
wiec jak sie nie dogadasz w firmie, to chyba musisz wypowiedziec ta umowe juz teraz :(

An_ki
18-02-09, 21:12
Nie mogę wypowiedzieć teraz, bo zostanę w kwietniu miesiąc bez pracy :( a na to nie mogę sobie pozwolić :( :(
Co nie zmienia faktu, że dziękuję za szybką odpowiedź. :)

chmurka
20-02-09, 14:42
jeżeli w tym miesiacu zmienilam adres zameldowania stałego , na picie11 do rozliczenia mam jeszcze stary adres , czy rozliczać sie z nowym adresem cz ze starym bo nie wiem ?

to że sama to wiem , bo razem z męzem cały rok trzeba rozliczac a mamy staż od czerwca 2008

Aischa
20-02-09, 15:45
musisz rozliczyc sie z tym urzedem gdzie bylas wczesniej zameldowana

chmurka
20-02-09, 15:55
musisz rozliczyc sie z tym urzedem gdzie bylas wczesniej zameldowana

a adres napisać obecny czy ten co na picie?

Aischa
20-02-09, 16:32
ten co na picie

chmurka
20-02-09, 18:16
ten co na picie

ok no to dzięki :)

Gablysia.
20-02-09, 22:46
ten co na picie

nie tyle na picie, co sie liczy 31 grudnia. Jeśli byś zmieniła adres 31 grudnia, musisz rozliczać się już według nowego miejsca zamieszkania.
I od razu złóż NIP-3 z datą zameldowania, plus z nowym dowodem osobistym, po co biegać dwa razy :)

Aischa
21-02-09, 10:37
nie tyle na picie, co sie liczy 31 grudnia. Jeśli byś zmieniła adres 31 grudnia, musisz rozliczać się już według nowego miejsca zamieszkania.
I od razu złóż NIP-3 z datą zameldowania, plus z nowym dowodem osobistym, po co biegać dwa razy :)

O ile nie wypelnila Nip-3 przy odbieraniu dowodu osobistego ;-) Ja tak mialam ze Urzad sam za mnie wysylal do Skarbowki Nip-3

chmurka
21-02-09, 10:51

ojej dowód to już bedzie trzeci, miesiac przed slubem zgubiłam wyrobiłam nowy, po ślubie znów nowy , teraz nowe zameldowanie znów nowy, żadnego nie zgłaszalam haha,

kurcze nie wiem czy zdaze złozyć ten nowy dowód , tez w zusie gdzie byłam zameldowana?
pita złożyła bym teraz, ale nowy dowód bede miała dopiero za ok 4 tygodnie, a wtedy to już raczej urodze i nie bede specjalnie jeździć 100 km żeby zgłosić nowy dowód , chyba ze nowy składa sie już w zusie gdzie jestem zameldowana

olgabiel
25-02-09, 09:46
mam kilka pytań może bedziecie znać odpowiedź i zacznę denerwować się trochę mniej

Jestem w ciąży konkretnie w 15 tygodniu, nową pracę zaczęłam 1 stycznia wiedząc już że jestem w ciąży (w poprzedniej pracy nie było perspektyw na dalszą pracę oraz lepszą płacę). Mam umowę na czas próbny do końca marca (3mies). Nowego szefa nie poinformowałam jeszcze o ciąży. Czy ma prawo zwolnić mnie po tych 3 mies próbnych.

Czy mam obowiązek informować go o ciąży jeśli przedłuży mi umowę sam (ewentualnie do kiedy to powinnam zrobić).

Szef może nie zauważyć jeszcze długo mojego odmiennego stanu bo nie pracujemy w tych samych miastach, (pracuję w 1-osobowym oddziale).

goooosia
25-02-09, 10:17
mam kilka pytań może bedziecie znać odpowiedź i zacznę denerwować się trochę mniej

Jestem w ciąży konkretnie w 15 tygodniu, nową pracę zaczęłam 1 stycznia wiedząc już że jestem w ciąży (w poprzedniej pracy nie było perspektyw na dalszą pracę oraz lepszą płacę). Mam umowę na czas próbny do końca marca (3mies). Nowego szefa nie poinformowałam jeszcze o ciąży. Czy ma prawo zwolnić mnie po tych 3 mies próbnych.

Czy mam obowiązek informować go o ciąży jeśli przedłuży mi umowę sam (ewentualnie do kiedy to powinnam zrobić).

Szef może nie zauważyć jeszcze długo mojego odmiennego stanu bo nie pracujemy w tych samych miastach, (pracuję w 1-osobowym oddziale).

po tych 3 miesiacach probnych on Cie nie zwolni tylko umowa Ci sie rozwiaze i szef albo zaproponuje Ci nowa (na czas okreslony lub nieokreslony) lub tego nie zrobi. nowa umowe moze Ci zaproponowac nawet na dzien zakonczenia tej na okres probny, a podpisac w dniu jej rozpoczecia (w praktyce zdarzylo mi sie pracowac bez umowy, ale mialam pewnosc ze dostane nastepna ;))
nie masz obowiazku informowac go o ciazy na zadnym jej etapie. ale jesli nie poinformujesz to moze poczuc sie oszukany no i nie mozesz korzystac z "przywilejow" przyslugujacych kobietom w ciazy.

olgabiel
25-02-09, 10:23
po tych 3 miesiacach probnych on Cie nie zwolni tylko umowa Ci sie rozwiaze i szef albo zaproponuje Ci nowa (na czas okreslony lub nieokreslony) lub tego nie zrobi. nowa umowe moze Ci zaproponowac nawet na dzien zakonczenia tej na okres probny, a podpisac w dniu jej rozpoczecia (w praktyce zdarzylo mi sie pracowac bez umowy, ale mialam pewnosc ze dostane nastepna ;))
nie masz obowiazku informowac go o ciazy na zadnym jej etapie. ale jesli nie poinformujesz to moze poczuc sie oszukany no i nie mozesz korzystac z "przywilejow" przyslugujacych kobietom w ciazy.

ok czyli może mi nie przedłużyć umowy po tych 3 mies teoretycznie, mimo że jestem w ciąży

niestety żadne przywileje w moim jednoosobowym oddziale nie ma chyba że sama je sobie zrobię ;)

Aischa
25-02-09, 10:47
Wiec w twoim przypadku rozsadnie bedzie nie informowac pracodawcy o ciazy ;-)

olgabiel
25-02-09, 11:28
dziewczyny czy jesteście pewne, że pracodawca może mi umowy nie przedłużyć czytam sobie kodeks pracy i znalazłam coś takiego:
Umowy terminowe, które kończyłyby się po upływie trzeciego miesiąca ciąży, zobowiązują pracodawcę do przedłużenia gwarancji zatrudnienia do dnia porodu. Przedłużenie takie należy zastosować do umów zawartych na czas określony, czas wykonania określonej pracy, czy okres próbny dłuższy niż jeden miesiąc.

jeszcze poszperam

Aischa
25-02-09, 11:31
Nie wiem jak to jest w przypadku okresu probnego ale nawet jesli to umowa zostanie przedluzona do dnia porodu i nie wim czy bedzie ci sie nalezal zasilek macierzynski a tak jesli nie powiesz teraz o ciazy, dadza ci nowa umowe, mysle ze dostaniesz ja na dluzszy czas niz do dnia porodu i macierzynski razem wziete, to ci sie bardziej oplaca.

mk1
25-02-09, 14:02
Art 177 par 3 KP Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy albo na okres próbny przekraczajacy jeden miesiąc, która uległaby rozwiazaniu po upływie 3 miesiaca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.
Tak więc wszystko zależy od tego jaka masz umowę jesli jest to okres próbny przekraczajacy 1 miesiąc(ale nie umowa na zastepstwo) to umowa automatycznie przedłuża się do dnia porodu(oczywiście jak zgłosisz fakt, że jestes w ciąży) a zasiłek macierzyński wypłaca ci zus(umowa rozwiązuje się sama w dniu porodu).
Jeżeli nie powiesz o ciąży pracodawca nie musi przedłuzać Ci umowy sama rozwiąże sie 31.03.2009.
Trudna decyzja niewiem co Ci radzic
pozdrawiam

olgabiel
25-02-09, 15:49
ok dzięki dziewczyny

dopytam wcześniej szefa co z moją umową a potem podejmę decyzję jesli sam zechce przedłużyć to zaświadczenie o ciązy doniosę w póxniejszym terminie :Stres: jeśli nie to przed ostatnim marca tak czy owak umowę do dnia porodu będę mieć a to juz dość dużo

karolcia79
25-02-09, 17:22
help
Pytałam już o to w innym watku ale odesłano mnie tutaj..może wasze mądre głowy poradza coś w mojej sprawie..:D

wiec sprawa wygląda tak..
jestem na wychowawczym w zakładzie który liczy kilkanascie osób..facet ma zakład zarejestrowany na siebie..ale żeby nie płacić kupę zusu ma zamiar przepisać zakład na żonę...i teraz mam pytanko bo zgłupiałam całkiem od myślenia..czy przepadnie mi wychowawcze..w końcu wych.płaci mops,a nie pracodawca..:Hmmm...:
każdy ze znajomych mówi co innego..może Wy kobietki wiecie jak to wszystko prawnie wygląda...
jestem ciekawa waszych opini..
póki co mam ok 3 miesięcy...udam się do mopsu i zusu,ale moze któraś była w podobnej sytuacji...:)

mk1
25-02-09, 21:46
help
Pytałam już o to w innym watku ale odesłano mnie tutaj..może wasze mądre głowy poradza coś w mojej sprawie..:D

wiec sprawa wygląda tak..
jestem na wychowawczym w zakładzie który liczy kilkanascie osób..facet ma zakład zarejestrowany na siebie..ale żeby nie płacić kupę zusu ma zamiar przepisać zakład na żonę...i teraz mam pytanko bo zgłupiałam całkiem od myślenia..czy przepadnie mi wychowawcze..w końcu wych.płaci mops,a nie pracodawca..:Hmmm...:
każdy ze znajomych mówi co innego..może Wy kobietki wiecie jak to wszystko prawnie wygląda...
jestem ciekawa waszych opini..
póki co mam ok 3 miesięcy...udam się do mopsu i zusu,ale moze któraś była w podobnej sytuacji...:)

Ok ale jak prawnie bedzie wygladać to "przepisanie" zakładu na żone? Jak rozumiem wszyscy pracownicy włacznie z Toba dalej będa zatrudnieni tylko u żony? Jeśli tak nic Ci nie przepada dalej jesteś na wychowawczym. Napisz wiecej szczeg. bo tak nie bardzo rozumiem na czym beda polegac te zmiany.
pozdr

karolcia79
25-02-09, 22:10
Ok ale jak prawnie bedzie wygladać to "przepisanie" zakładu na żone? Jak rozumiem wszyscy pracownicy włacznie z Toba dalej będa zatrudnieni tylko u żony? Jeśli tak nic Ci nie przepada dalej jesteś na wychowawczym. Napisz wiecej szczeg. bo tak nie bardzo rozumiem na czym beda polegac te zmiany.
pozdr

Tak...dokładnie tak jak napisałaś...wszyscy będą zatrudnieni u jego żony..
po prostu on zrezygnuje ponieważ będzie musiał płacic dużo zusu/obecnie płacił najniższą stawkę ,bo pierwsza jego działalnośc na niego zarejestrowana...
pozostali pracownicy tak jak i ja będą wtedy zatrudnieni u żony,bo ona zakład przepisze na siebie i będzie go prowadziła..

piszesz że będę miała wych., to znaczy że zmiana pracodawcy nie ma nic do wych.?
bez różnicy u kogo jestem zatrudniona? ,ważne ze zakład pracy ten sam?
nie wiem jakie szczegóły są jeszcze istotne..na razie tyle ..

dziękuję za odp.
pozdrawiam:D

mk1
26-02-09, 10:26
Tak...dokładnie tak jak napisałaś...wszyscy będą zatrudnieni u jego żony..
po prostu on zrezygnuje ponieważ będzie musiał płacic dużo zusu/obecnie płacił najniższą stawkę ,bo pierwsza jego działalnośc na niego zarejestrowana...
pozostali pracownicy tak jak i ja będą wtedy zatrudnieni u żony,bo ona zakład przepisze na siebie i będzie go prowadziła..

piszesz że będę miała wych., to znaczy że zmiana pracodawcy nie ma nic do wych.?
bez różnicy u kogo jestem zatrudniona? ,ważne ze zakład pracy ten sam?
nie wiem jakie szczegóły są jeszcze istotne..na razie tyle ..

dziękuję za odp.
pozdrawiam:D

Warunki umowy oprócz osoby(właściciela) się nie zmienią więc Ty nadal bedziesz na wychowawczym. Dla pewności jak zakład zmieni właściciela zadzwoń do MOPS-u i dopytaj czy Ty albo pracodawca nie powinniście złozyc jakiegoś oswiadczenia. Wg mnie dalej bedziesz na wychowawczym a nowy pracodawca bedzie opłacał za Ciebie składki budżetowe i to on w Zusie i w innych jednostkach musi to zgłosić.
Przy wychowawczym istotny jest Twój staż pracy ogółem i wiek dziecka.
Pozdrawiam
Magda

ewik75
26-02-09, 11:29
Warunki umowy oprócz osoby(właściciela) się nie zmienią więc Ty nadal bedziesz na wychowawczym. Dla pewności jak zakład zmieni właściciela zadzwoń do MOPS-u i dopytaj czy Ty albo pracodawca nie powinniście złozyc jakiegoś oswiadczenia. Wg mnie dalej bedziesz na wychowawczym a nowy pracodawca bedzie opłacał za Ciebie składki budżetowe i to on w Zusie i w innych jednostkach musi to zgłosić.
Pozdrawiam
Magda

Ja Pracuję w świadczeniach rodzinnych więc ci mogę dopowiedzieć, że musisz zgłosić się do MOPS-u i zgłosić zmianę pracodawcy. Będzie potrzebne nowe zaświadczenie o udzieleniu urlopu wychowawczego przez nowego pracodawcę i jeżeli on będzie was ponownie zgłaszał do ZUs- zaświadczenie z ZUS o zgłoszeniu do ubezpieczeń

k_eyti
26-02-09, 12:57
O jak fajnie,że jest taki wątek!

Może za wczesnie pytam...bo mam jeszcze trochę czasu :-) ale ja to lubię wiedzieć wszystko na zapas...

Kochane jestem obecnie na urlopie wychowawczym.Własnie niedawno zrobiłam test i jestem wciąży.Termin mam na około koniec października.
Urodzę w trakcie trwania urlopu wychowawczego.Czy będzie mi przysługiwał zasiłek macierzyński? I on bedzie wypłacany z zus-u ,a jednocześnie będę dalej na wychowawczym?Wychowawczy obecny mam do września 2010 roku,macierzyński zasiłek miałabym około do połowy marca 2010r.Czy mogłabym skrucić tamten urlop wychowawczy,żeby wziąść już na to dziecko co się urodziło i bym się wystarała o płatny wychowawczy?
Chyba troszkę to zagmatwałam...ale może ktoś zrozumie o co mi chodzi...ehhh...:Niepewny:

karolcia79
26-02-09, 16:08
Pozdrawiam
Magda

Dziękuję za odp..:D

ewik75
27-02-09, 08:26
O jak fajnie,że jest taki wątek!

Może za wczesnie pytam...bo mam jeszcze trochę czasu :-) ale ja to lubię wiedzieć wszystko na zapas...

Kochane jestem obecnie na urlopie wychowawczym.Własnie niedawno zrobiłam test i jestem wciąży.Termin mam na około koniec października.
Urodzę w trakcie trwania urlopu wychowawczego.Czy będzie mi przysługiwał zasiłek macierzyński? I on bedzie wypłacany z zus-u ,a jednocześnie będę dalej na wychowawczym?Wychowawczy obecny mam do września 2010 roku,macierzyński zasiłek miałabym około do połowy marca 2010r.Czy mogłabym skrucić tamten urlop wychowawczy,żeby wziąść już na to dziecko co się urodziło i bym się wystarała o płatny wychowawczy?
Chyba troszkę to zagmatwałam...ale może ktoś zrozumie o co mi chodzi...ehhh...:Niepewny:

bierzesz dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w trakcie urlopu wychowawczego?

k_eyti
27-02-09, 12:05
bierzesz dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w trakcie urlopu wychowawczego?

Tak ,bo mieliśmy niższy dochód na rodzinę niż 504 zł...w sierpniu mi się skończy...ale prawie urodzę (jak wszystko dobrze pójdzie kolejne dziecko)w październiku-czyli już po skończeniu pobierania tego dodatku-bo tak to by mi przepadł pewnie...i mimo podwyższki wypłaty u mojego męża z kolejnym dzieckiem mogłabym pobierać znowu dodatek do zasiłku wychowawczego,po zasiłku macierzyńskim na to dziecko urodzone w pażdzierniku.Bo na każde można pobierać dwa lata prawda? Dlatego chciałabym skrócić ten obecny urlop wychowawczy...bo jednak te pieniążki sporo mi pomagają...a jak jest możliwość to korzystam z tego.Przy pierwszym dziecku nie korzystałam z tego, bo nie pracowałam tyle ile trzeba na umowe o prace...
Czyli tak: Obecny dodatek do urlopu wychowawczego mam do sierpnia...na wrzesień i październik musiałabym się znowu wystarać (bo przysługują mi 24 miesiące na wojtusia)...no ale ,że urodzę w październiku to chyba niema sensu składać papiery na te dwa miesiące tym bardziej,że za pażdziernik to chyba bym nie dostała...chociaż szkoda też to zostawić...ehh...po urodzeniu miałabym zasiłek macierzyński jeśli dobrze myślę, z zus-u?-bo to już nie jest urlop tylko zasiłek...będzie skrocony o 2 tygodnie bo zakończy się na urlopie wychowawczym...jeszcze za wojtusia...Ale urlop ten mam do września 2010 roku...więc od około połowy marca do września nie przysługiwałby mi zaden dodatek.Ale jak skrócę ten urlop wychowawczy i wezmę na to urodzone w październiku, to znowu mogłabym starać się w mopsie o dodatek do tego urlopu??? Tylko niewiem czy można urlop wychowawczy skrócić w celu wzięcia kolejnego wychowawczego? No i czy dobrze wszystko myślę? Może czegoś nie wiem albo źle myslę? Trochę głupio tak to planować...ze względu na pieniądze...ale mamy kredyt prawie do września 2010 roku i póki go nie spłacę to są mi te pieniążki potrzebne, jakbym nie zaszła w ciążę to bym skrociła urlop wychowawczy do końca pażdziernika i musiałabym iść do pracy, teraz wszystko muszę pozmieniać.Znowu się rozpisałam...

ewik75
27-02-09, 12:26
Tak ,bo mieliśmy niższy dochód na rodzinę niż 504 zł...w sierpniu mi się skończy...ale prawie urodzę (jak wszystko dobrze pójdzie kolejne dziecko)w październiku-czyli już po skończeniu pobierania tego dodatku-bo tak to by mi przepadł pewnie...i mimo podwyższki wypłaty u mojego męża z kolejnym dzieckiem mogłabym pobierać znowu dodatek do zasiłku wychowawczego,po zasiłku macieżyńskim na to dziecko urodzone w pażdzierniku.Bo na każde można pobierać dwa lata prawda? Dlatego chciałabym skrócić ten obecny urlop wychowawczy...bo jednak te pieniążki sporo mi pomagają...a jak jest możliwość to korzystam z tego.Przy pierwszym dziecku nie korzystałam z tego, bo nie pracowałam tyle ile trzeba na umowe o prace...

obecnie jesteś na urlopie wychowawczym.
Nie wiem czy wiesz ale okres zasiłkowy - przyznający zasiłek rodzinny z dodatkami na dzieci- został przez ustawodawcę przedłużony do końca października. Tak więc jeżeli masz udzielony urlop wychowawczy na dłużej niż do sierpnia to MGOS (opieka) z urzędu przedłuży ci rodzinny i dodatek do rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem podczas trwania urlopu wychowawczego do końca października!!!
Jak urodzisz kolejne dziecko musisz do nich się zgłosić i poinformować że jesteś na macierzyńskim ( od dnia urodzenia dziecka lub wcześniej) . Wówczas przerwą wypłatę dodatku , bo nie można być na macierzyńskim i pobierać tego dodatku do rodzinnego .
Po wykorzystaniu macierzyńskiego możesz się znowu ubiegać o resztę urlopu wychowawczego na starsze dziecko ( do ukończenia przez nie 4 lat) i resztę dodatku do rodzinnego . Po wykorzystaniu tego możesz przejść na wychowawczy na nowo narodzone dziecko i znów wystąpić o ten dodatek do rodzinnego.

Dotyczy to także pracodawcy - zgłaszasz, że urodziłaś kolejne dziecko i chcesz przejść na macierzyński i przerwać urlop wychowawczy.

k_eyti
27-02-09, 12:53
obecnie jesteś na urlopie wychowawczym.
Nie wiem czy wiesz ale okres zasiłkowy - przyznający zasiłek rodzinny z dodatkami na dzieci- został przez ustawodawcę przedłużony do końca października. Tak więc jeżeli masz udzielony urlop wychowawczy na dłużej niż do sierpnia to MGOS (opieka) z urzędu przedłuży ci rodzinny i dodatek do rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem podczas trwania urlopu wychowawczego do końca października!!!
Jak urodzisz kolejne dziecko musisz do nich się zgłosić i poinformować że jesteś na macierzyńskim ( od dnia urodzenia dziecka lub wcześniej) . Wówczas przerwą wypłatę dodatku , bo nie można być na macierzyńskim i pobierać tego dodatku do rodzinnego .
Po wykorzystaniu macierzyńskiego możesz się znowu ubiegać o resztę urlopu wychowawczego na starsze dziecko ( do ukończenia przez nie 4 lat) i resztę dodatku do rodzinnego . Po wykorzystaniu tego możesz przejść na wychowawczy na nowo narodzone dziecko i znów wystąpić o ten dodatek do rodzinnego.

Dotyczy to także pracodawcy - zgłaszasz, że urodziłaś kolejne dziecko i chcesz przejść na macierzyński i przerwać urlop wychowawczy.

Kochana bardzo bardzo Ci dziękuję za odpowiedzi!!!
Nie wiedziałam,że to się automatycznie przedłuża(że taka zmiana była), ale na jedno to dla mnie dobrze...bo we wrześniu i pażdzierniku dostanę jeszcze ten dodatek,tylko jak urodzę np 20 października to pewnie będę im musiała oddać coś za te 10 dni, bo wyplacają mi do 16 dnia każdego miesiąca. ?
No i dodam,że po macierzyńskim już mi dodatek na wojtusia nie przysługuje bo wykorzystam już te 24 miesiące do pażdziernika tego roku...no chyba,że teraz ten dodatek przysługuje przez cały wychowawczy czyli 36 miesięcy?

ewik75
27-02-09, 14:03
Kochana bardzo bardzo Ci dziękuję za odpowiedzi!!!
Nie wiedziałam,że to się automatycznie przedłuża(że taka zmiana była), ale na jedno to dla mnie dobrze...bo we wrześniu i pażdzierniku dostanę jeszcze ten dodatek,tylko jak urodzę np 20 października to pewnie będę im musiała oddać coś za te 10 dni, bo wyplacają mi do 16 dnia każdego miesiąca. ?
No i dodam,że po macierzyńskim już mi dodatek na wojtusia nie przysługuje bo wykorzystam już te 24 miesiące do pażdziernika tego roku...no chyba,że teraz ten dodatek przysługuje przez cały wychowawczy czyli 36 miesięcy?

tak będziesz musiała im oddać za te kilka dni października (chyba że urodzisz w listopadzie :) )
Dodatek jest wpłacany tylko przez 2 lata. tak więc po macierzyńskim wybierz sobie zaległy urlop (jeśli taki masz) i możesz iść znów na wychowawczy- tym razem na nowonarodzonego maluszka

Powodzenia

k_eyti
27-02-09, 14:10
tak będziesz musiała im oddać za te kilka dni października (chyba że urodzisz w listopadzie :) )
Dodatek jest wpłacany tylko przez 2 lata. tak więc po macierzyńskim wybierz sobie zaległy urlop (jeśli taki masz) i możesz iść znów na wychowawczy- tym razem na nowonarodzonego maluszka

Powodzenia

Super! Dziekuję ślicznie! Jesteś kochana!

k_eyti
27-02-09, 14:22

Ojej mam jeszcze jedno pytanie.Objecuję,że ostatnie!
Tzn,że muszę przerwać urlop wychowawczy u pracodawcy? Bo czytałam gdzieś,że to jest tak,że nadal sie jest na urlopie wychowawczym a dostaje się zasiłek macierzyński z zusu,że nie dostaje się urlopu macierzyńskiego...:Hmmm...:W sumie to chyba mozna tak i tak.No bo jakby to było ,że przerwę...to dostałabym cały urlop macierzyński...bo nie byłabym na wychowawczym.Bo jak się pobiera zasiłek macierzyński podczas urlopu wychowawczego to skracają o dwa tygodnie...jakos tak to czytałam...:Hmmm...:

Przepraszam,za zawiłość...tak to już mam...:Niepewny:

ewik75
02-03-09, 08:01
Tzn,że muszę przerwać urlop wychowawczy u pracodawcy? Bo czytałam gdzieś,że to jest tak,że nadal sie jest na urlopie wychowawczym a dostaje się zasiłek macierzyński z zusu,że nie dostaje się urlopu macierzyńskiego...:Hmmm...:W sumie to chyba mozna tak i tak.No bo jakby to było ,że przerwę...to dostałabym cały urlop macierzyński...bo nie byłabym na wychowawczym.Bo jak się pobiera zasiłek macierzyński podczas urlopu wychowawczego to skracają o dwa tygodnie...jakos tak to czytałam...:Hmmm...:

najlepiej zadzwoń do swojego ZUS oni ci najlepiej wytłumaczą ale wydaje mi się że to automatycznie od dnia porodu przerywa się wychowawczy i wskakuje na macierzyński

k_eyti
02-03-09, 09:47
najlepiej zadzwoń do swojego ZUS oni ci najlepiej wytłumaczą ale wydaje mi się że to automatycznie od dnia porodu przerywa się wychowawczy i wskakuje na macierzyński

Dziękuję za odpowiedź...tak zrobię dowiem się w zus-e...żeby wiedzieć na pewno...:-)
Dziękuję jeszcze raz!

mamaala
04-03-09, 09:47
dziewczyny pomocy po raz kolejny

moja siostra jest na zwolnieniu w ciąży, w zeszłym roku zwolnienie nie przekroczyło 30 dni, zas w tym roku jest na zwolnieniu cały czas, zatrudniona jest w biurze projektowym czyli firmie tzw małej, pracodawca robi jej problemy z wypłatą i twierdzi, że siostra kolejne zwolnienia powinna zanosić do ZUSu a nie do niego, jak to rzeczywiście powinno wyglądać? poradźcie proszę

Snoopy.
04-03-09, 09:51
ja też pracowałam "w małej firmie"
zwolnienie zawsze dostarczałam do pracy, a dokładniej do księgowego/kadrowego a on juz wiedział co z tym robić
33 dni zwolnienia płacił pracodawca, a juz od 34 dnia ZUS

k_eyti
04-03-09, 18:18
dziewczyny pomocy po raz kolejny

moja siostra jest na zwolnieniu w ciąży, w zeszłym roku zwolnienie nie przekroczyło 30 dni, zas w tym roku jest na zwolnieniu cały czas, zatrudniona jest w biurze projektowym czyli firmie tzw małej, pracodawca robi jej problemy z wypłatą i twierdzi, że siostra kolejne zwolnienia powinna zanosić do ZUSu a nie do niego, jak to rzeczywiście powinno wyglądać? poradźcie proszę

Ja też pracowałam w małej firmie i jak bylam w ciąży to bylam na l-4...zanosiłam je do pracodawcy a on do zusu to jego obowiązek...przynajmniej tak mi to wyjaśniono.

Reno
05-03-09, 21:15

Jeżeli urodzisz w czasie wychowawczego nie zostanie on przerwany - jedynie będziesz miała prawo do zasiłku macierzyńskiego, niestety, za okres krótszy o 2 tygodnie niż normalnie. Urlop wychowawczy nie ulega przerwaniu, dalej sobie biegnie.
Przerwać urlop wychowawczy możesz w każdej chwili za zgodą pracodawcy lub za 30 dniowym uprzedzeniem (gdy zgody nie ma).

Regi
08-03-09, 21:31
Jezeli mam zamiar brac urlop wychowawczy od okolo V to czy w tym roku przysluguje mi pelen urlop

Bo cos mi sie kojarzy ze jak z Paulina bylam na wychowawczym 4 mirsiace to one jakos inaczej mi liczyly

Pomnoc niektore kadry robia blednie ze nie przysluguje caly urlop tylko chyba proporcjonalnie bez tego wychowawczego

Bo najlepiej wtedy najpierw wypisac urlop i go wybrac a dopiero potem pisac podanie o wychowawczy

:-) zeby nie skrocili tego urlopu wypoczynkoweo
kornelia 21:13:48
Kurde nie umiem sobie przypomniec czy jak szlam zPaulina to wlasnie oni mi cos tak zle policzyli

o wlasnie zznalazlam na jakims forum

dla idacych na wychowaawczy
wielu pracodawców liczy w takim przypadku urlop wyp. proporcjonalnie, co jest
dla nich na korzyść, bo mają wtedy mniej do wypłacenia. to jest po pierwsze nie
fair, bo jakby któraś nie szła na wychowawczy albo nawet składając podanie o
urlop wyp. zataiła fakt, że zamierza zaraz potem iść na wychowawczy, to miałaby
cały, a po drugie niezgodne z kodeksem pracy. na forum "prawo i pieniądze" była
niedawno dyskusja na ten temat. jak pracodawca robi problem, to się można do PIP
zgłosić po pisemną interpretację przepisów, wystawiają bez problemu.

A ja chcialam isc po macierzynskim na czesc urlopu wypoczynkowego pomtem wychwowawczy do sierpnia i potem zostawic sobie jeszcze pared dni na wybranie ale jezli rroznie to licza pracodawcy to moze sie okazac ze nie mam pelnego wymiaru urlopu ????

magda2109
18-03-09, 15:10
Ile jest płatny tzw. dodatek wychowawczy z gopsu----na bliźniaki???

Aischa
18-03-09, 15:55
Dodatek z tytułu urlopu wychowawczego wynosi niestety tyle samo jak na jedno dziecko czyli 400 zł ale rawdopodobnie wypłacany jest przez 3 lata a nie jak w przypadku jednego dziecka 2 lata.

k_eyti
18-03-09, 19:20
Jeżeli urodzisz w czasie wychowawczego nie zostanie on przerwany - jedynie będziesz miała prawo do zasiłku macierzyńskiego, niestety, za okres krótszy o 2 tygodnie niż normalnie. Urlop wychowawczy nie ulega przerwaniu, dalej sobie biegnie.
Przerwać urlop wychowawczy możesz w każdej chwili za zgodą pracodawcy lub za 30 dniowym uprzedzeniem (gdy zgody nie ma).

Reno teraz dopiero zauważyłam,że mi tutaj odpowiedziałaś :-) Dziękuję!
Czyli jest tak jak myślałam...bedę musiała więc skrócić obecny wychowawczy...żeby kończył się razem z tym zasiłkiem macierzyńskim (już nie bedę kombinowała,żeby wychowawczy kończył się przed zakończeniem macierzyńskiego zasiłku bo wtedy nie skracają...tak mi się przynajmniej wydaje.Tylko zrobię tak że jak będę miała zasiłek macierzyński do połowy marca to wychowawczy wezme do końca marca, tak żeby kolejny wziąść od kwietnia i postaram się aby mieć dodatek do zasiłku macierzyńskiego(wychowawczy).Chodzi mi o to żebym kazdego miesiąca dostala jakieś pieniążki...żeby nie było przerwy...
Dziękuje za odpowiedź reno :-)

magda2109
19-03-09, 09:11
Dodatek z tytułu urlopu wychowawczego wynosi niestety tyle samo jak na jedno dziecko czyli 400 zł ale rawdopodobnie wypłacany jest przez 3 lata a nie jak w przypadku jednego dziecka 2 lata.

O kurczę 400 zł to-----------:Foch: cieniutko

Aischa
19-03-09, 09:45
Przy czym zeby otrzymac taki dodatek trzeba najpierw dostac zasilek rodzinny a ten przysluguje rodzinie gdzie na czlonka rodziny dochod nie przekracza 504 zl na osobe a 583 zł gdy dziecko jest niepełnosprawne.
Czyli w waszym przypadku jak mniemam jest was 4 i nie macie dziecka niepelnosprawnego dochod nie moze przekroczyc 2016 zł miesiecznie.

magda2109
19-03-09, 14:35
Ja juz mam przyznany dodatek wychowawczy od marca 2009 do marca 2012 i dowiedziałam się w gopsie ze nawet na bliźniaki wynosi on niestety tylko 400 zł:Strach:

Odpowiedźcie mi dziewczyny jak to jest:
Pracowałam w zakładzie od marca 2008 do sierpnia 2008 wtedy tez od dnia urodzenia dziewczynek udałam się na urlop macierzyński- który skończył mi sie w marcu , teraz przeszłam na wychowawczy. UMowę dostałam na czas nieokreślony.

Powstał mały problemik. Nie zamierzam juz wrócić do tego zakładu.
Mam okazję pracować w biurze. Oczywiscie chciałabym w razie czego:Hmmm...:( niewypału) wrócic na wychowawczy
Ale... czy mogę podjąc prace w innej firmie??i potem wrócic sobie na wychowawczy????????:Hmmm...::Hmmm...:

Aischa
19-03-09, 15:26
Oczywiscie ze tak. Urlop wychwawczy przysluguje pracownicy ktora zostawala w zatrudnieniu nie mniej niz 6 miesiecy przed pojsciem na ten urlop. Urlop wychowawczy trwa 3 lata z czego 2 lata sa platne (prz blizniakach 3 lata) ale nie później jak do ukonczenia 4 roku zycia dziecka. Urlop mozna wykorzystac w 3 ratach ale jesli wykorzystasz go w ciagu np. 2 lat reszta przepada.

magda2109
20-03-09, 10:27
Oczywiscie ze tak. Urlop wychwawczy przysluguje pracownicy ktora zostawala w zatrudnieniu nie mniej niz 6 miesiecy przed pojsciem na ten urlop. Urlop wychowawczy trwa 3 lata z czego 2 lata sa platne (prz blizniakach 3 lata) ale nie później jak do ukonczenia 4 roku zycia dziecka. Urlop mozna wykorzystac w 3 ratach ale jesli wykorzystasz go w ciagu np. 2 lat reszta przepada.

Wątpie ze jak zatrudnie się w innej firmie to będe moga wykorzystac wychowawczy później-,,w razie potrzeby"
Jak bym wróciła do tej w której pracowałam jak poszłam na wychow. to tak
Ale ja juz niechce tam wracać
Urlop można podzielic na 4 części

magda2109
20-03-09, 10:31
Dzwoniłam do gopsu i wypytałam ale babka powiedziała mi że to zależy od pracodawcy
A o co jej chodziło to nie mam pojęcia:Hmmm...::Strach:
Na czym to wogóle wszystko polega:Hmmm...:

Nie chciałabym zostac z ,,niczym" , wolę juz te 400 zł które bede otrzymywac przez 3 lata:Fiu fiu:

Jak to jest naprawdę ,niewiem kogo się tu poradzić???:Hmmm...:
Kto sie zna na tych cholernych przepisach

400 zł na dwójkę dzieci:Strach::Strach:
:Śmiech:warte:Boje się:

Aischa
20-03-09, 12:26
oczywiscie ze bedziesz mogla skorzystac z wychwawczego w innej pracy a tej babce z Gopsu chodzilo o to ze to pracodawca musi cie na niego poscic. Musisz zlozyc na 14 dni wczesniej pisemna prośbę o udzielenie urlopu wychowawczego do pracodwacy a on w zasadzie nie ma prawa ci odmowic ale jesli bedzie wredny to np. moze powiedziec ze nie ma tylu pracownikow zeby ciebie puscic w takim terminie co ty bys chciala isc na ten urlop.

Ja na twoim miejscu skorzystalabym bym z urlopu wychowawczego teraz poki dzieci sa malutkie. Nic nie zastapi ci tych chwil ktore z nimi teraz spedzisz.

Powodzenia

magda2109
20-03-09, 14:12
oczywiscie ze bedziesz mogla skorzystac z wychwawczego w innej pracy a tej babce z Gopsu chodzilo o to ze to pracodawca musi cie na niego poscic. Musisz zlozyc na 14 dni wczesniej pisemna prośbę o udzielenie urlopu wychowawczego do pracodwacy a on w zasadzie nie ma prawa ci odmowic ale jesli bedzie wredny to np. moze powiedziec ze nie ma tylu pracownikow zeby ciebie puscic w takim terminie co ty bys chciala isc na ten urlop.

Ja na twoim miejscu skorzystalabym bym z urlopu wychowawczego teraz poki dzieci sa malutkie. Nic nie zastapi ci tych chwil ktore z nimi teraz spedzisz.

Powodzenia
Oczywiscie ale 400zl nie zacheca mnie do pozostania w domku tym bardziej ze mam okazje pojsc do pracy ktora zawsze chcialam wykonywac i ze wzgledu na to ze u nas ciezko o jakakolwiek prace
Poza tym i tak czy tak to nie mam zamiaru siedziec 3 lata w domu:Strach::Strach:

magda2109
20-03-09, 14:15

Powodzenia

Czyli nowy pracodawca wcale nie musi udzielic mi takiego urlopu???
Trudna decyzja ale narazie zlozylam cv i list motywacyjny---zobaczymy jak to sie dalej potoczy napewno ja nie jestem jedna na to stanowisko tyle tylko ze ja lubie juz wszystko wiedziec na przyszlosc:Hyhy:

Aischa
20-03-09, 14:29
Skoro nie zamierzasz isc na urlop wychowawczy i siedziec 3 lata w domu to spokojnie idz do nowej pracy. W razie czego mozesz isc na wychowawczy bo ci sie nalezy jesli pozostajesz w zatrudnieniu minimum 6 miesiecy przed zlozeniem wnisoku o ten urlop ale tak jak pisalam zalezy od pracodawcy ale to nie jest tak ze on nie moze cie puscic bo musi miec powod dlaczego nie chce cie puscic w takim terminie w jakim bys chciala.

magda2109
20-03-09, 21:53
Skoro nie zamierzasz isc na urlop wychowawczy i siedziec 3 lata w domu to spokojnie idz do nowej pracy. W razie czego mozesz isc na wychowawczy bo ci sie nalezy jesli pozostajesz w zatrudnieniu minimum 6 miesiecy przed zlozeniem wnisoku o ten urlop ale tak jak pisalam zalezy od pracodawcy ale to nie jest tak ze on nie moze cie puscic bo musi miec powod dlaczego nie chce cie puscic w takim terminie w jakim bys chciala.
To juz rozumiem, żeby pojśc na wychowawczy to musiałabym w nowej firmie przepracowac minimum pół roku???:Niepewny:
Czyli tamto przepada? tak ? dobrze rozumuje?:Hmmm...:

Reno
22-03-09, 15:53
To juz rozumiem, żeby pojśc na wychowawczy to musiałabym w nowej firmie przepracowac minimum pół roku???:Niepewny:
Czyli tamto przepada? tak ? dobrze rozumuje?:Hmmm...:
Chodzi o łączny staż pracy, u wszystkich pracodawców. Nie musisz u nowego przepracować pół roku.
Pracodawca musi Ci udzielić urlopu wych., jeżeli złożysz wniosek z co najmniej 2 tyg. wyprzedzeniem. Może odmówić udzielenia url. wych. z dnia na dzień.

Moo
22-03-09, 16:55
Czy orientuja sie panie jaki pit powinien wypelnic ktos kto pracowal pol roku w irlandii a reszte w polsce?moj maz tak mnie wlasnie spytal,a ja kompletnie nie mam pojecia...bo migdy sie nie rozliczalam jeszcze w Polsce;-)moze kolezanki wiedza?

Bociek
03-04-09, 22:19
dziewczyny, pomóżcie proszę, mam małe zamieszanie w związku z wypowiedzeniem

A teraz krótka historia

1-go kwietnia wróciałam po wychowawczym do pracy. Pracodawca przywitał mnie wypowiedzeniem w którym powołuje się na likwidację stanowiska pracy (dla mnie kwestia sporna, ale ja nie o tym). Powołuje się na art. 36 (1) kodeksu pracy i stosuje skrócony okres wypowiedzenia do jedego miesiąca. I teraz mam pytania - pracodawca cytuje tylko połowę przepisu, tą korzystną dla niego. Nie wspomina nic o odszkodowaniu za skrocony okres wypowiedzenia. Czy mam to rozumieć jako próbę wyprowadzenia mnie w pole czy też nie ma takiego obowiązku aby pisać o odszkodowaniu ale musi go wypłacić? I jeszcze jedna sprawa odprawy. Pracodawca nie wspomina nic o odprawie, która wg mnie na podstawie art. 10 ustawy z zwolnieniach grupowych, należy mi się. Jak drogą formalną wyegzekwować od firmy potwierdzenie że odprawa będzie wypłacona? Złozyć pozew do sądu pracy? Wysłać pismo do pracodawcy?
Jak dla mnie sprawa bardzo śmierdzi, bo 2 dni przede mną został zwolniony kolega, który w wypowiedzeniu za powód ma wpisaną reorganizację, w wypowiedzeniu jest informacja o naleznej odprawie.::Hmmm...:

Aischa
04-04-09, 09:41
Ja akurat sie na tym nie znam ale wydaje mi sie ze odprawe dostaje sie tylko przy likwidacji zakladu pracy.

Ja rowniez bylam na wychowawczym i po powrocie teo samego dnia otrzymalam wypowiedzenie bez odprawy.

Sama jestem ciekawa co dziewczyny napisza ...

Bociek
04-04-09, 14:49
Ja akurat sie na tym nie znam ale wydaje mi sie ze odprawe dostaje sie tylko przy likwidacji zakladu pracy.

Ja rowniez bylam na wychowawczym i po powrocie teo samego dnia otrzymalam wypowiedzenie bez odprawy.

Sama jestem ciekawa co dziewczyny napisza ...

Ja juz wiem, że odprawa mi sie nalezy i ze zostanie wyplacona. Chociaż tyle tego dobrego

Snoopy.
04-04-09, 14:51
Ja juz wiem, że odprawa mi sie nalezy i ze zostanie wyplacona. Chociaż tyle tego dobrego
:Hura!: chociaz coś dobrego

mimimosa
07-04-09, 21:09
zostalam przekierowana na Wasz kącik kadrowy :)))
tak wiec pisze bo nie daje mi to spokoju :)
jestem na urlopie wychowawczym, i staramy sie usilnie o drugą dzidzię, niestety trwa to jak dla mnie za dlugo, ale nie o tym chcę tutaj pisać. Tak więc zastanawiam się, czy jeżeli zajdę w ciążę na urlopie wychowawczym firma będzie płacić mi przez okres ciąży wynagrodzenie? i potem na urlopie macierzyńskim? może śmieszne to pytania, ale ja nie znam na nie odpiwiedzi, a chciałabym wiedziec bede wdzieczna za odpowiedz.

goooosia
07-04-09, 21:18
zostalam przekierowana na Wasz kącik kadrowy :)))
tak wiec pisze bo nie daje mi to spokoju :)
jestem na urlopie wychowawczym, i staramy sie usilnie o drugą dzidzię, niestety trwa to jak dla mnie za dlugo, ale nie o tym chcę tutaj pisać. Tak więc zastanawiam się, czy jeżeli zajdę w ciążę na urlopie wychowawczym firma będzie płacić mi przez okres ciąży wynagrodzenie? i potem na urlopie macierzyńskim? może śmieszne to pytania, ale ja nie znam na nie odpiwiedzi, a chciałabym wiedziec bede wdzieczna za odpowiedz.

nie bardzo rozumiem....
jesli w ciazy bedziesz pracowala to pracodawca bedzie Ci placil wynagrodzenie, jesli natomiast bedziesz na wychowawczym to za co ma Ci placic wynagrodzenie?:Hmmm...:
jesli w czasie urlopu wychowawczego urodzisz dziecko to przysluguje Ci zasilek macierzynski (jest platny bodajze o dwa tygodnie krocej niz jesli urodzilabys dziecko nie bedac na wychowawczym)

mamanikosia
08-04-09, 21:23
Witam, mam pytanko nie do końca związane ze sprawami kadrowymi, ale mam nadzieję że i tym razem udzielicie mi porady ---- z góry dziękuję.
Rozliczam się wspólnie z mężem, oboje jesteśmy zatr na umowy o pracę i dodatkowo umowy zlecenia i dzieła --- w tym roku oprócz pit-ów 11 otrzymałam pit 8C na którym jest uwzględniony przychód: bon sodexo na kwotę 150zł.

czy wiecie może czy ja to muszę rozliczać? jesli tak to czy mogę się rozliczyć pit-em 37 i ewentualnie gdzie uwzględnić ten przychód z tytułu bonu sodexo?

Pozdrawiam, Ela

kroolik
11-04-09, 20:30
W innym wątku również o tym napisałam , bo szukam szybkiej pomocnej odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie
Czy gin tylko do terminu porodu wypisuje l4, a po terminie jest już macierzyński mimo, że kobieta jeszcze nie urodziła?
14 kwietnia mam termin porodu i mam do tego dnia zwolnienie lekarskie. Lekarz teraz nie przedłużył mi zwolnienia mówiąc że od 15 kwietnia może mi wypisać tylko macierzyński a nie L4. Jeśli chcę zachować urlop macierz. to najlepiej abym poszła do rodzinnego, aby ten dał mi L4 na np. chore gardło. Mam wrażenie że takie L4 to podejrzana sprawa w pracy.
Ja prawdopodobnie będę miała przenoszoną ciążę i mam okropny dylemat, bo mogłam od niego wziąć to macierzyńskie a nie komplikować sobie sprawy.

kroolik
11-04-09, 20:31
Witam, mam pytanko nie do końca związane ze sprawami kadrowymi, ale mam nadzieję że i tym razem udzielicie mi porady ---- z góry dziękuję.
Rozliczam się wspólnie z mężem, oboje jesteśmy zatr na umowy o pracę i dodatkowo umowy zlecenia i dzieła --- w tym roku oprócz pit-ów 11 otrzymałam pit 8C na którym jest uwzględniony przychód: bon sodexo na kwotę 150zł.

czy wiecie może czy ja to muszę rozliczać? jesli tak to czy mogę się rozliczyć pit-em 37 i ewentualnie gdzie uwzględnić ten przychód z tytułu bonu sodexo?

Pozdrawiam, Ela

Ciekawa jestem odpowiedzi na Twoje pytanie, bo ja również dostałam taki bon ale nie mam pit 8c. Musze to sprawdzić

kroolik
12-04-09, 22:54
W innym wątku również o tym napisałam , bo szukam szybkiej pomocnej odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie
Czy gin tylko do terminu porodu wypisuje l4, a po terminie jest już macierzyński mimo, że kobieta jeszcze nie urodziła?
14 kwietnia mam termin porodu i mam do tego dnia zwolnienie lekarskie. Lekarz teraz nie przedłużył mi zwolnienia mówiąc że od 15 kwietnia może mi wypisać tylko macierzyński a nie L4. Jeśli chcę zachować urlop macierz. to najlepiej abym poszła do rodzinnego, aby ten dał mi L4 na np. chore gardło. Mam wrażenie że takie L4 to podejrzana sprawa w pracy.
Ja prawdopodobnie będę miała przenoszoną ciążę i mam okropny dylemat, bo mogłam od niego wziąć to macierzyńskie a nie komplikować sobie sprawy.

Już znalazłam odpowiedz

Talula37
13-04-09, 16:37
To może i ja zwrócę się do Was po radę. Prowadzę od paru lat własną działalność gosp. Do tej pory byłam na kontrakcie managerskim dla dużej firmy która dała mi księgowego i zajmowała się wszystkim. W lipcu rozwiązałam kontrakt ale działalności nie zamknełam z nadzieją na jakiś pomysł. Od lipca nie mam żadnego dochodu a jedynie opłacam za siebie składki zus. Jestem w ciąży i gin mi daje zwolnienia lekarskie, jednak ktoś mnie nastraszył że jeśli nie płaciłam termionowo zusu to te zwolnienia mogę sobie wyrzucić a i macierzyńskiego też nie dostanę ( zdażyło mi się mieć miesiąc opóźnienia w składkach) Jestem totalną pierdołą jeśli chodzi o załatwianie spraw urzędowych bo zaraz się denerwuje i brakuje mi języka w gębie. Nie poszłam do zusu i wogóle nie wiem czy mam po co tam iść...:Wstyd::Wstyd:Błagam tylko nie oceniajcie mnie i mojego postępowania , proszę jedynie o opinię czy mam szanse w zusie i czy wogóle mam jakieś prawa?

Snoopy.
13-04-09, 22:01
To może i ja zwrócę się do Was po radę. Prowadzę od paru lat własną działalność gosp. Do tej pory byłam na kontrakcie managerskim dla dużej firmy która dała mi księgowego i zajmowała się wszystkim. W lipcu rozwiązałam kontrakt ale działalności nie zamknełam z nadzieją na jakiś pomysł. Od lipca nie mam żadnego dochodu a jedynie opłacam za siebie składki zus. Jestem w ciąży i gin mi daje zwolnienia lekarskie, jednak ktoś mnie nastraszył że jeśli nie płaciłam termionowo zusu to te zwolnienia mogę sobie wyrzucić a i macierzyńskiego też nie dostanę ( zdażyło mi się mieć miesiąc opóźnienia w składkach) Jestem totalną pierdołą jeśli chodzi o załatwianie spraw urzędowych bo zaraz się denerwuje i brakuje mi języka w gębie. Nie poszłam do zusu i wogóle nie wiem czy mam po co tam iść...:Wstyd::Wstyd:Błagam tylko nie oceniajcie mnie i mojego postępowania , proszę jedynie o opinię czy mam szanse w zusie i czy wogóle mam jakieś prawa?
ja dostawłam z zusu kasę za zwolnienie i macierzyński
a wiem, ze mój pracodawca do dzisiaj zalega ze składkami w zusie
nie wiem jak będzie w twoim przypadku

Vinga
14-04-09, 17:05
To i ja zaglądam do kącika z prośbą o poradę...
Pracuję w pewnej szkole na umowę zlecenie, właśnie przed chwilą dowiedziałam się drogą mailową, że pieniądze za miesiąc marzec zostaną mi wypłacone prawdopodobnie na początku maja, bo w firmie jest jakaś reorganizacja...
Czy jest jakaś możliwośc uzyskania odszkodowania za opóźnienie wypłaty, powiem szczerze, że "zabili' mnie tym przesunięciem wypłaty...
A czy jest też możliwość zerwania umowy bez okresu wypowiedzenia, w związku z niewypłaceniem wynagrodzenia? Szczerze mówiąc nie mam już ochoty z nimi współpracować...

magda2109
14-04-09, 20:23
to ja mam jeszcze jedno pytanko:

Jeżeli działalnosć gospodarcza jest zawieszona a nie zlikwidowana to trzeba opłacać składki zus???

Talula37
14-04-09, 20:26
to ja mam jeszcze jedno pytanko:

Jeżeli działalnosć gospodarcza jest zawieszona a nie zlikwidowana to trzeba opłacać składki zus???
z tego co ja wiem od jakiegoś czasu można zawiesić działalność i zawiesnić płacenie składek do 2 lat, ale...nie ma się wtedy chorobowego, czyli zero praw u lekarza...

magda2109
14-04-09, 20:34
z tego co ja wiem od jakiegoś czasu można zawiesić działalność i zawiesnić płacenie składek do 2 lat, ale...nie ma się wtedy chorobowego, czyli zero praw u lekarza...
ok , ale chodzi mi tylko o to ; czy jeżeli ,,mam'' zawieszona działalnośc a nie zlikwidowaną już parę lat to czy ZUS czasami nie bedzie sie domagał zwrotu składek ??

Talula37
14-04-09, 20:45
ok , ale chodzi mi tylko o to ; czy jeżeli ,,mam'' zawieszona działalnośc a nie zlikwidowaną już parę lat to czy ZUS czasami nie bedzie sie domagał zwrotu składek ??

znalazłam coś takiego http://www.zus.pl/default.asp?p=1&id=1352
tyle że to info z 2007 roku

chyba sama powinnam coś takiego zrobić i zgłosić się do zusu, bo jestem w ciaży , nic nie zarabiam a te cholerne składki płacę ( dobrze że mąż mi je sponsoruje)

mamanikosia
15-04-09, 09:17
Ciekawa jestem odpowiedzi na Twoje pytanie, bo ja również dostałam taki bon ale nie mam pit 8c. Musze to sprawdzić

Witam, ja miałam bon sodexo na kwotę 150zł/ byłam na badaniu rynku i takie wynagr mi za to dali/ i dostałam pit 8C, już mam odpowiedź na swoje pytanie- zadzwoniłam do swojego US i powiedzieli mi że mimo tego że jestem zatr na umowę o pracę jak mam pit 8c muszę się rozliczyć pit-em 36 i przychód z pit-u 8c muszę wpisać w inne źródła - i tak też zrobiłam - pity wczoraj złożyłam.Pozdrawiam, Ela

k_eyti
15-04-09, 12:11
Ja też mam pytanie, mam nadzieję,że znajdzie się ktoś i mi odpowie :-) Z góry dziękuję...
Jestem na urlopie wychowawczym i zaszłam ponownie w ciążę.Czy muszę powiadomić o tym mojego pracodawcę i do kiedy i dlaczego?
Wiem,że w trakcie tego urlopu jeszcze urodzę i dostanę z zusu zasiłek macierzyński...potem w trakcie zasiłku macierzyńskiego skrocę obecny wychowawczy aby wziąść wychowawczy na to dziecko co się urodzi (bo będę mogła starać się o dodatek do rodzinnego z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym).
Czy mogę pracodawcę powiadomić o ciąży już bardzo późno albo nawet jak dziecko się urodzi czy powinnam teraz jakoś?

Talula37
16-04-09, 17:08

można już mi nie odpowiadać na tego posta. Ruszyłam tyłek do zusu i wszystko załatwiłam :Hura!:. Od razu może napiszę i może jakiejś mamie na działalności się ta informacja przyda.
- jesli ktoś się spóźnia ze składkami ( raz wystarczy ) to trzeba złożyc wniosek o przywrócenie terminu płatności składki . Trzeba na wniosku wpisać wszystkie składki opóźnione i daty w jakich dniach zostały zapłacone, potem słownie- dlaczego tak się stało :) Czeka się ok 30 dni na decyzję pana dyrektora.

Teraz czekam na werdykt i info czy zapłacą mi za zwolnienia i potem za macierzyński czy będę mogła obejść się smakiem...Jak mi nie zapłacą pani poleciła mi zawiesić płacenie zusu - robi się to w Urzędzie Gminy

k_eyti
20-04-09, 12:57
Ja też mam pytanie, mam nadzieję,że znajdzie się ktoś i mi odpowie :-) Z góry dziękuję...
Jestem na urlopie wychowawczym i zaszłam ponownie w ciążę.Czy muszę powiadomić o tym mojego pracodawcę i do kiedy i dlaczego?
Wiem,że w trakcie tego urlopu jeszcze urodzę i dostanę z zusu zasiłek macierzyński...potem w trakcie zasiłku macierzyńskiego skrocę obecny wychowawczy aby wziąść wychowawczy na to dziecko co się urodzi (bo będę mogła starać się o dodatek do rodzinnego z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym).
Czy mogę pracodawcę powiadomić o ciąży już bardzo późno albo nawet jak dziecko się urodzi czy powinnam teraz jakoś?

Podnoszę watek bo nikt mi nie odpowiedział...:-(
Może tym razem ktoś odpowie...

k_eyti
27-04-09, 08:25
Podnoszę watek bo nikt mi nie odpowiedział...:-(
Może tym razem ktoś odpowie...

Hmm...niema nikogo kto znałby odpowiedź na moje pytanie?:Hmmm...:

k_eyti
06-05-09, 14:55
Czy tu już nikt nie zagląda?

Moo
06-05-09, 15:17
ja zagladnelam,ale nie znam odpowiedzi;-)

ciachola
06-05-09, 15:34

Witaj :)

Ja jestem zdania, że nie ma takich przepisów, które zmuszały by Cię do powiadamiania pracodawcy o ciąży. Jest to moim zdaniem kwestia fair play. Byc moze pracodawca liczy na Twoj powrót do pracy po zakonczeniu Twojego urlopu. Jesli powiadomisz go w ostatniej chwili to moze on nie bedzie mial wystarczajaco duzo czasu aby zalatwic zastępstwo. Mysle, że tu duzo zalezy od Twoich stosunków z pracodawca.

Pozdrawiam serdecznie :)

k_eyti
07-05-09, 15:22
Witaj :)

Ja jestem zdania, że nie ma takich przepisów, które zmuszały by Cię do powiadamiania pracodawcy o ciąży. Jest to moim zdaniem kwestia fair play. Byc moze pracodawca liczy na Twoj powrót do pracy po zakonczeniu Twojego urlopu. Jesli powiadomisz go w ostatniej chwili to moze on nie bedzie mial wystarczajaco duzo czasu aby zalatwic zastępstwo. Mysle, że tu duzo zalezy od Twoich stosunków z pracodawca.

Pozdrawiam serdecznie :)

Dziękuję za odpowiedź! :-) Jesteś kochana!
Pracodawca próbował mnie zwolnić z pracy jak się dowiedział,że staram się o dziecko...pracowałam tam 2 lata na umowę...wcześniej bez...
Na szczęście dowiedział się zbyt późno...bo już byłam w ciąży kiedy dostałam wypowiedzenie do rąk( ale nie byłam jeszcze tego świadoma) i przyjęłam wypowiedzenie.Jednak gdy tylko się dowiedziałam to pisałam o to żeby mi cofnięto wypowiedzenie...itd. Oczewiście cofnięto...najpierw się kontaktowali z prawnikiem ale się dowiedzieli,że ja mam rację.Teraz podejrzewam,że i tak dostałabym zwolnienie...wypowiedzenie...jak wrócę...zresztą sama też już nie chcę tam zostać.Pracowałam zawsze kiedy było trzeba, nadgodzine,święta...zawsze mogli do mnie zadzwonić i stawałam na głowie żeby pojechać do pracy jak trzeba było.A zostałam tak potraktowana.Długo byłam w szoku...bo wcześniej często słyszałam że jestem ich najlepszym pracownikiem...dlatego tego zwolnienia wtedy się nie spodziewałam.Ehh...szkoda gadać.
Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź!

Aischa
07-05-09, 16:12
K_eyti, szkoda, że takie stosunki a nie inne łączą cię z pracodawcą ale myślę, że powinnaś poakzać, że warto było na ciebie liczyć i jesteś wporządku wobec pracodawcy. Sama będziesz z siebie zadowolona i dumna, że jesteś uczciwa. Nie ma co robic komuś na złość bo ktoś cię tak potraktował (sama byłam w podobnej sytacji jak ty), pokaż im jak byli niemądrzy, że chcieli cię zwolnić.

Tyle odemnie a teraz jak to prawnie wygląda:

1. Prawo do zasiłku macierzyńskiego, a niekiedy także do urlopu macierzyńskiego

Pracownicy, która podczas urlopu wychowawczego urodzi kolejne dziecko, nie będzie, co do zasady, przysługiwał urlop macierzyński. Jednak pracownica nabędzie prawo do zasiłku macierzyńskiego. Zasiłek ten będzie przysługiwał za okres urlopu macierzyńskiego, który przypada po porodzie. Faktycznie zasiłek będzie więc pracownicy przysługiwał przez okres:
18 tygodni - w razie urodzenia kolejnego dziecka lub
26 tygodni - w przypadku urodzenia więcej niż 1 dziecka przy jednym porodzie.
Jeśli jednak okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego zakończyłby się po dniu, do którego udzielono urlopu wychowawczego, to wtedy pracownicy przysługiwałby zasiłek macierzyński w pełnym wymiarze. W takiej sytuacji pracownicy przysługuje prawo do urlopu macierzyńskiego od dnia następującego po zakończeniu urlopu wychowawczego do wyczerpania pełnego wymiaru urlopu macierzyńskiego.

2. Urlop wychowawczy - na zasadach ogólnych

Urodzenie dziecka podczas przebywania pracownicy na urlopie wychowawczym nie przerywa tego urlopu. Po jego zakończeniu pracownica może wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie urlopu wychowawczego na kolejne dziecko. Pracodawca jest związany wnioskiem pracownicy i urlopu powinien udzielić zgodnie z prośbą pracownicy. Jeżeli jednak pracownicy przysługiwał urlop macierzyński, to urlopu wychowawczego należy udzielić po jego zakończeniu. Pracodawca będzie zobowiązany do udzielenia urlopu wychowawczego wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 4. roku życia. Urlop ten może być wykorzystany najwyżej w 4 częściach.

zurkowa
13-05-09, 17:45
Chciałam się upewnić:

1. czy można dorabiać będąc na urlopie macierzyńskim i wychowawczym? Jeśli tak, to w jaki sposób, mam na myśli rodzaj umowy
2. Czy jeśli w trakcie trwania urlopu wychowawczego zajdzie się w ciąże można od razu przejść na zwolnienie lekarskie czy trzeba czekać do skończenia się urlopu wych. Czy zwolnienie jest płatne?

P.S. bardzo fajne forum, mozna wiele się dowiedzieć. Wielkie dzięki.

pozdrawiam

magda2109
14-05-09, 10:15
Chciałam się upewnić:

1. czy można dorabiać będąc na urlopie macierzyńskim i wychowawczym? Jeśli tak, to w jaki sposób, mam na myśli rodzaj umowy
2. Czy jeśli w trakcie trwania urlopu wychowawczego zajdzie się w ciąże można od razu przejść na zwolnienie lekarskie czy trzeba czekać do skończenia się urlopu wych. Czy zwolnienie jest płatne?

P.S. bardzo fajne forum, mozna wiele się dowiedzieć. Wielkie dzięki.

pozdrawiam
Ja tez jestem ciekawa czy mozna dorobic na wychowawczym, oczywiscie nie rezygnując z niego:Hmmm...:

Reno
15-05-09, 14:05
Można dorobić i na wychowawczym i na macierzyńskim (to akurat nowość, od tego roku). Na wychowaczym - nie można tylko zaprzestać sprawowania osobistej opieki i traci się prawo do dodatku wychowawczego.

Aischa
15-05-09, 15:50
Reno a czy będąc na świadczeniach pielęgnacyjnych (na dziecko ktore ma orzeczenie o niepelnosprawnosci) dziecko moze uczęszczac do żłobka ??

Reno
15-05-09, 20:44
Aischa, chyba może.

zurkowa
15-05-09, 21:34
Bardzo dziękuje za odpowiedź. A czy ja muszę powiadomić swojego szefa, że będąc na wych. chcę dorabiać - tak gdzieś słyszałam.

Znasz może odpowiedź też na drugie pytanie?

Bardzo mi zależy na tych informacjach. Z góry wielkie dzięki.

Pozdrawiam serdecznie

Aischa
15-05-09, 22:05

Nie trzeba czekac do skonczenia wychowawczego. Mozesz zrezygnowac z wychowawczego i wtedy na 30 dni przed chcecia powrotu do pracy musisz napisac podanie do pracodawcy, ze rezygnujesz z urlopu wychowawczego i wracasz do pracy.

Nie wiem czy mozesz isc odrazu na zwolnienie czy bedziesz musiala wykorzystac najpierw urlop wypoczynkowy ...

Zwolnienie na ciaze oczywiscie jest płatne 100 % podstawowego wynagrodzenia czyli bez zadnych premii itp

Aischa
15-05-09, 22:07
Aischa, chyba może.

pytam bo nie wiem jak mam rozumiec to co pogrubiłam:

Świadczenia pielęgnacyjne nie przysługują, jeżeli:
1) osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty socjalnej, zasiłku stałego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego;
2) osoba wymagająca opieki:
a) pozostaje w związku małżeńskim,
b) została umieszczona w rodzinie zastępczej, w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym i korzysta w nim z całodobowej opieki albo w związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji w placówce zapewniającej całodobową opiekę przez co najmniej 5 dni w tygodniu, z wyjątkiem zakładów opieki;
3) osoba w rodzinie ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury na to dziecko;
4) osoba w rodzinie ma ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego albo do świadczenia pielęgnacyjnego na to lub na inne dziecko w rodzinie.

Reno
15-05-09, 22:33
Aischa, nad tym samym się zastanawiałam ale przecież żłobek nie jest instytucją całodobową.

Zurkowa, z tym informowaniem to zależy - bo o samym podjęciu pracy nie musisz ale jeśli zmieni się tytuł ubezpieczenia czyli Twoje składki na ubezpiecz. będą odprowadzane z innego tytułu - musisz.
Możesz od razu po powrocie do pracy iść na zwolnienie.

k_eyti
16-05-09, 11:07
K_eyti, szkoda, że takie stosunki a nie inne łączą cię z pracodawcą ale myślę, że powinnaś poakzać, że warto było na ciebie liczyć i jesteś wporządku wobec pracodawcy. Sama będziesz z siebie zadowolona i dumna, że jesteś uczciwa. Nie ma co robic komuś na złość bo ktoś cię tak potraktował (sama byłam w podobnej sytacji jak ty), pokaż im jak byli niemądrzy, że chcieli cię zwolnić.

Tyle odemnie a teraz jak to prawnie wygląda:

1. Prawo do zasiłku macierzyńskiego, a niekiedy także do urlopu macierzyńskiego

Pracownicy, która podczas urlopu wychowawczego urodzi kolejne dziecko, nie będzie, co do zasady, przysługiwał urlop macierzyński. Jednak pracownica nabędzie prawo do zasiłku macierzyńskiego. Zasiłek ten będzie przysługiwał za okres urlopu macierzyńskiego, który przypada po porodzie. Faktycznie zasiłek będzie więc pracownicy przysługiwał przez okres:
18 tygodni - w razie urodzenia kolejnego dziecka lub
26 tygodni - w przypadku urodzenia więcej niż 1 dziecka przy jednym porodzie.
Jeśli jednak okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego zakończyłby się po dniu, do którego udzielono urlopu wychowawczego, to wtedy pracownicy przysługiwałby zasiłek macierzyński w pełnym wymiarze. W takiej sytuacji pracownicy przysługuje prawo do urlopu macierzyńskiego od dnia następującego po zakończeniu urlopu wychowawczego do wyczerpania pełnego wymiaru urlopu macierzyńskiego.

2. Urlop wychowawczy - na zasadach ogólnych

Urodzenie dziecka podczas przebywania pracownicy na urlopie wychowawczym nie przerywa tego urlopu. Po jego zakończeniu pracownica może wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie urlopu wychowawczego na kolejne dziecko. Pracodawca jest związany wnioskiem pracownicy i urlopu powinien udzielić zgodnie z prośbą pracownicy. Jeżeli jednak pracownicy przysługiwał urlop macierzyński, to urlopu wychowawczego należy udzielić po jego zakończeniu. Pracodawca będzie zobowiązany do udzielenia urlopu wychowawczego wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 4. roku życia. Urlop ten może być wykorzystany najwyżej w 4 częściach.

Aischa dziękuję za odpowiedź...
W sumie mój pracodawca juz wie,że jestem w kolejnej ciąży (ale nie ode mnie tylko od wspólnych znajomych)...Sama też ich powiadomię tylko niewiem jak...czy pisać jakieś pismo? Jak to ma wygladać?:Hmmm...:

Mój urlop wychowawczy na obecne dziecko kończy się dopiero we wrześniu 2010 roku...czyli praktycznie 11 miesięcy po urodzeniu dziecka...będę chciała ten urlop skrócić do około marca 2010 (tak jak zasiłek macierzyński mi się skończy)...żeby potem przejść na kolejny wychowawczy...bo będę miała dodatek do zasiłku rodzinnego...a jest to dla mnie jak narazie spora pomoc...spłacam kredyt który mi się kończy we wrześniu 2010 roku i nie jest teraz za różowo...(chociaż dajemy jakoś radę-ale z tym dodatkiem do wychowawczego-400zł- jest łatwiej).Niewiem tylko czy pracodawca mi skróci ten urlop...wiedząc ,że wezmę kolejny...czy może mi odmówić?

magda2109
16-05-09, 12:08
Można dorobić i na wychowawczym i na macierzyńskim (to akurat nowość, od tego roku). Na wychowaczym - nie można tylko zaprzestać sprawowania osobistej opieki i traci się prawo do dodatku wychowawczego.

A mi właśnie chodzi o to czy mozna dorobic i dostawac dodatek wychowawczy:Hmmm...:
Ale raczej nie co???to chyba byłoby za dobrze:Strach:

zurkowa
16-05-09, 12:49
Bardzo Wam dziękuje Aischa i Reno za odpowiedzi na moje zapytania. Bardzo ważne i pomocne są dla mnie te informacje.

A czy musze wracać do pracy będąc na wychowawczym, czy moge od razu iść na zwolnienie?

pozdrawiam serdecznie

Aischa
16-05-09, 13:01
Musisz wrócic do pracy konczac urlop wychowawczy, takie sa przepisy ale nie masz sie czego obawiac, bo wracasz i idziesz na zwolnienie. Pracodawca nie moze cie zwolnic bo jestes chroniona prawem jako ciezarna ;-)

zurkowa
16-05-09, 22:31
No tak, a co w przypadku, gdybym przyniosła zwolnienie w trakcie urlopu wychowawczego? :)

pozdrawiam

Reno
16-05-09, 22:44
No tak, a co w przypadku, gdybym przyniosła zwolnienie w trakcie urlopu wychowawczego? :)

pozdrawiam
Nic. Nie masz prawa do zasiłku chorobowego na wychowawczym.

zurkowa
17-05-09, 09:06
Bardzo dziękuje:)

pozdrawiam serdecznie

Vinga
18-05-09, 08:44
A mi właśnie chodzi o to czy mozna dorobic i dostawac dodatek wychowawczy:Hmmm...:
Ale raczej nie co???to chyba byłoby za dobrze:Strach:

Jeśli dorabiasz na wychowawczym, to musisz to zdłosić do MOPS, tam przeliczają na nowo Twoje zarobki i wtedy okazuje się, czy spełniasz kryteria ustalone do otrzymywania płatnego zasiłku wychowawczego...

rorita
02-06-09, 08:48
Witam :) Mam pytanko, przepraszam jeśli się powtórzę... Ale jakoś nie mogłam się doszukać konkretnej odpowiedzi na dręczące mnie pytanie...

Czy to prawda, że ginekolog wystawia mi zwolnienie tylko do terminu porodu? A potem muszę szukać sobie innego lekarza, który wystawi mi zwolnienie np internista? Termin mam na 11 czerwca i do tej daty mam zwolnienie, następna wizyta u ginki 15, w razie jakbym jeszcze nie urodziła, więc wychodzi na to że zwolnienia od niej już nie będę miała bo może wypisać mi tylko 3dni wstecz, a tu wychodzi 4! I co robić w związku z tym? Przecież do pracy nie wrócę... I jeszcze jedno... Czy prawda jest, że owe zwolnienie wypisywane tylko do terminu porodu, jest równoznaczne z zaczynającym się urlopem macierzyńskim, mimo że np jeszcze nie urodziłam?

Mam nadzieję, że napisałam w miarę zrozumiale :) Z góry dziękuję za odpowiedź :D

nadii
02-06-09, 09:56
Czy prawda jest, że owe zwolnienie wypisywane tylko do terminu porodu, jest równoznaczne z zaczynającym się urlopem macierzyńskim, mimo że np jeszcze nie urodziłam?

Z tego co ja pamiętam, to 2 tyg. wstecz od dnia porodu ZUS może zaliczyć już do urlopu macierzyńskiego jeśli zwolnienie było od gina. Dlatego bezpieczniej jest na końcówkę ciąży brać zwolnienia od zwykłego lekarza. Wtedy nijak ZUS nie będzie mógł uszczknąć z macierzyńskiego.

HaKami
02-06-09, 10:23
Witam,

Mam pytanie odnośnie urlopu macierzyńskiego, wychowawczego. Przed zajściem w pierwszą ciążę byłam zatrudniona na czas nieokreślony. Urodzilam dziecko, poszłam na macierzyński, później na wychowawczy. Podczas wychowawczego urodziłam drugie dziecko i automatycznie przerwano mi urlop wychowawczy na rzecz macierzyńskiego (płatnego). Teraz jestem z drugim dzieckiem na wychowawczym i w jego trakcie urodzę trzecie dziecko. Pytanie dotyczy tego, czy należy mi się teraz trzeci raz urlop macierzyński płatny i ile czasu on będzie trwał. Jak mam to zalatwić z pracodawcą? Czy wystarczy, że dostarczę mu akt ur. dziecka aby mogli mi wypłacić macierzyński? Czy za macierzyński to płaci ZUS czy pracodawca? Czy pracodawca ponosi jakieś koszty związane z tym że jestem na macierzyńskim? Mam nadzieję że napisałam to dosyć zrozumiale:Hmmm...: Z góry dziękuję za odpowiedzi:)

swiki
02-06-09, 12:59
Rorita: Nie, ginekolog nie musi Ci wystawic zwolnienia do terminu porodu, wszystko zalezy od Twojego ginekologa, tzn jezeli jest spoko, to spokojnie moze Ci dac zwolnienie takze po terminie (ja tak mialam) i zus sie o to nie czepia (sprawdzalam, no bo przeciez oni nie wiedza, kiedy byl termin porodu, nigdzie to nie jest napisane, tzn oni nie dostaja przeciez dokumentacji z taka informacja). O tym, czy bierzesz urlop macierzynski decydujesz tylko i wylacznie Ty, nikt nie moze Cie zmusic, ze musisz juz go wziac. A z reguly kilka dni po terminie i tak zalecaja isc do szpitala (niektore szpitala kaza juz dzien po terminie), aby monitorowac czy wszystko z dzidz ok, takze wtedy i tak do porodu masz l4 wystawione przez szpital. A ze zwyklym lekarzem bym nie kombinowala, tylko dogadala sie ze swoim gin, tzn wybierz sie do niego wczesniej niz ten 15. Aha przypomnij lekarzowi, ze zmienily sie przepisy, dotyczace zasilky chorobowego, bo oni na to czasem sie powoluja i nie chca dawac dalej l4.

swiki
02-06-09, 13:02
Jeśli dorabiasz na wychowawczym, to musisz to zdłosić do MOPS, tam przeliczają na nowo Twoje zarobki i wtedy okazuje się, czy spełniasz kryteria ustalone do otrzymywania płatnego zasiłku wychowawczego...
Sorki, ze sie odezwe, ale nie jestem tego taka pewna, bo ostatnio czytalam ustawe i tam wyraznie pisze, ze nie moze podejmowac pracy w czasie otrzymywania zasilku, nie pisze nic o dochodzie i przeliczaniu powtornym.

Vinga
02-06-09, 14:07
Sorki, ze sie odezwe, ale nie jestem tego taka pewna, bo ostatnio czytalam ustawe i tam wyraznie pisze, ze nie moze podejmowac pracy w czasie otrzymywania zasilku, nie pisze nic o dochodzie i przeliczaniu powtornym.

Bardzo możliwe, że jest tak, jak piszesz... ja jak pobierałam zasiłek wychowawczy, to takiej informacji, jaką podałam udzieliły mi panie, nie sprawdzałam ustawy, no i to było 2 lata temu.

rorita
02-06-09, 15:19
nadii. Swiki baaardzo Wam dziękuję za odpowiedź. Strasznie teraz jestem przez to spanikowana , że trzeba niby latać po innych lekarzach. Pójdę do ginki tak jak radziłaś swiki i po prostu zapytam o przedłużenie jakby co, przecież w końcu jestem cały czas w ciąży, a internista nie ma nic do tego.

Bib
02-06-09, 15:33
Ja mam pytanko. Prowadze dzialalnosc gospodarcza, mam jednego pracownika. jestem teraz w ciazy, czy jeslibym poszla teraz na L4 do konca ciazy to jakie skladki bym musiala oplacac? A jeslibym nie miala tego pracownika to jakie? i czy w ogole? Nie wiem co z ta firma teraz zrobic, ja pracowac narazie nie moge z racji na specyfike firmy (budowlanka), i nie wiem czy mi sie oplaca to ciagnac, hmm..
Dziewczyny poradzcie cos, wy zawsze macie fajne pomysly :D

asiucha
09-06-09, 23:06
To i ja mam pytanie - i bardzo proszę o odpowiedź.

Czy na urlop wychowawczy muszę iść zaraz po macierzyńskim czy mogę np wrócić do pracy popracować 2-3 mies. i po tym czasie na urlop wychowawczy ??

Lea
09-06-09, 23:51
Wg mnie na wychowawczy można iść kiedykolwiek - do ukończenia przez dziecko 4 lat.

Bep
10-06-09, 00:47
To i ja mam pytanie - i bardzo proszę o odpowiedź.

Czy na urlop wychowawczy muszę iść zaraz po macierzyńskim czy mogę np wrócić do pracy popracować 2-3 mies. i po tym czasie na urlop wychowawczy ??
Dokładnie tak jak pisze Lea.

Wg mnie na wychowawczy można iść kiedykolwiek - do ukończenia przez dziecko 4 lat.
Możesz wziąć urlop wychowawczy max w 3 częściach. Czyli jak wrócisz do pracy znowu i coś Ci wypadnie bez problemu możesz iść ponownie na wychowawczy!

Talula37
10-06-09, 22:06
Ja mam pytanko. Prowadze dzialalnosc gospodarcza, mam jednego pracownika. jestem teraz w ciazy, czy jeslibym poszla teraz na L4 do konca ciazy to jakie skladki bym musiala oplacac? A jeslibym nie miala tego pracownika to jakie? i czy w ogole? Nie wiem co z ta firma teraz zrobic, ja pracowac narazie nie moge z racji na specyfike firmy (budowlanka), i nie wiem czy mi sie oplaca to ciagnac, hmm..
Dziewczyny poradzcie cos, wy zawsze macie fajne pomysly :D

W pierwszej ciązy miałam 40 pracowników teraz nie mam żadnego- składki płacę takie same. Wziełam zwolnienie i czekam na kasę, jak ją dostanę to podobno składki mają być mniejsze, ale zobacze co mój księgowy zrobi. Możesz zawiesić działalność i płacenie składek do dwóch lat tyle że nie będziesz miała chorobowego . Ciężarna właścicelka firmy to masakra- nie ma dla nas dobrych przepisów...

Bib
11-06-09, 18:22
W pierwszej ciązy miałam 40 pracowników teraz nie mam żadnego- składki płacę takie same. Wziełam zwolnienie i czekam na kasę, jak ją dostanę to podobno składki mają być mniejsze, ale zobacze co mój księgowy zrobi. Możesz zawiesić działalność i płacenie składek do dwóch lat tyle że nie będziesz miała chorobowego . Ciężarna właścicelka firmy to masakra- nie ma dla nas dobrych przepisów...

Dla nas nie ma ZADNYCH przepisow. jestem na preferencyjnych warunkach, dowiedzialam sie, ze jak pojde na L4 to dostane 110 zl chorobowego, do pracy tez za bardzo nie moge, jak zamkne firme to przysluguje mi pol roku zasilku. W tym momencie zostalam na lodzie, ratowaloby mnie zatrudnienie na etat, ale kto zatrudni ciezarna? No normalnie zawislam w prozni i to sie nazywa pomoc przedsiebiorcom, eh...

Talula37
15-06-09, 12:51
Dla nas nie ma ZADNYCH przepisow. jestem na preferencyjnych warunkach, dowiedzialam sie, ze jak pojde na L4 to dostane 110 zl chorobowego, do pracy tez za bardzo nie moge, jak zamkne firme to przysluguje mi pol roku zasilku. W tym momencie zostalam na lodzie, ratowaloby mnie zatrudnienie na etat, ale kto zatrudni ciezarna? No normalnie zawislam w prozni i to sie nazywa pomoc przedsiebiorcom, eh...
Bib dlaczego tylko 110zł??? Właśnie dziś dostałam kase za L4 od stycznia 5900 zł ,
Płaciłaś chorobowe????

sylwkasz
15-06-09, 21:35
Chyba 590 ? To za 4 tygodnie ?? Przy normalnym Zusie ? Ja sluchaj jestem w podobnej sytuacji, prowadze wlasna firme, place pelny ZUS i w tej chwili nie zatrudniam pracownika, chociaz moze od pazdziernika, listopada zatrudnie.. Zonia - jak mialas L4 to skladke ZUS tez placilas mniejsza ?
Napisz prosze dokladnie, bardzomnie to interesuje.

Talula37
15-06-09, 21:41
Chyba 590 ? To za 4 tygodnie ?? Przy normalnym Zusie ? Ja sluchaj jestem w podobnej sytuacji, prowadze wlasna firme, place pelny ZUS i w tej chwili nie zatrudniam pracownika, chociaz moze od pazdziernika, listopada zatrudnie.. Zonia - jak mialas L4 to skladke ZUS tez placilas mniejsza ?
Napisz prosze dokladnie, bardzomnie to interesuje.
5906 chyba ze mi za dużo przelali :D

to za zwolnienia od 31 grudnia do maja- czyli chyba za 4 mieś choć dokładnie nie wiem bo w tyt przelewu jest jakiś numer a nie za jaki okres. Niestety długo to trwało bo nie miałam czasu im wysłać zwolnień ;)i wniosku potem czekałam aż mi przywrócą termin składki chorobowej- bo wystarczy się pare dni spóźnić i już lipa. Napisałam pisemko, przywrócili mi składkę ( mimo iż cały czas płaciłam pełny zus) i dziś :Hura!: kaska na koncie. Teraz zgłosiłam księgowemu że płacą i czekam na info jak bedą wyglądały moje składki bo z tego co mi się obiło o ucho powinny być mniejsze. Dam znaka jak się dowiem.

Bib
15-06-09, 21:46
Bib dlaczego tylko 110zł??? Właśnie dziś dostałam kase za L4 od stycznia 5900 zł ,
Płaciłaś chorobowe????

Bo ja place ten Zus obnizony do 30%.

Talula37
15-06-09, 21:48
Bo ja place ten Zus obnizony do 30%.
chyba ze tak...ja płącę pełny 825 zł mieś

sylwkasz
16-06-09, 11:40
szkoda, ze nie 5000 miesiecznie - od razu ucieklabym na zwolnienie :Wow!: hihi
Sluchaj Zonia, podczas zwolnienia oplacalas pelne skladki ZUS ? 825 zl ?? Czy mniejsze ?

swiki
16-06-09, 17:51
Podczas zwolnienia oplacasz tylko zdrowotne, tzn niecale 300 zl miesiecznie.

Talula37
16-06-09, 21:49
szkoda, ze nie 5000 miesiecznie - od razu ucieklabym na zwolnienie :Wow!: hihi
Sluchaj Zonia, podczas zwolnienia oplacalas pelne skladki ZUS ? 825 zl ?? Czy mniejsze ?

Ja dopiero teraz dostałam pieniążki za wszystkie zwolnienia bo dopiero mi przywrócili termin składki chorobowej. Teraz będę płacić mniej ale nie wiem ile i nie mam pojęcia czy mi wyrównają to co płaciłam więcej od stycznia. Normalny człowiek ( ja sie do nich nie zaliczam) co terminowo płaci i terminowo wysyła zwolnienia do zusu opłaca mniej na całym zwolnieniu.

sylwkasz
17-06-09, 16:30
dzieki za info dizewczyny :)

Bib
18-06-09, 22:01
Dzieki dziewczyny za pomoc :)

sylwkasz
19-06-09, 12:27
Bip, cos moj suwaczek chyba sie przesuwa hehe.. niedawno mialam ten sam wiek ciazy co Ty, a teraz sie przesunal... hmmm...

mamadzika
20-06-09, 12:14
witam

Mam pytanie jestem w ciazy w 5 tygodniu. Kiedy powinnam powiedziec pracodawcy. Mam dobrych szefow ale boje sie czy im cos nie odbije i mnie nie zwolnia , kiedy nie bede miala jeszcze tzw ochrony. Pomozcie;-)

Aischa
20-06-09, 14:01
Madzik, jeżeli jesteś zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony, na czas wykonania określonej pracy albo na czas próbny przekraczający miesiąc, a umowa ta rozwiązałaby się po upływie trzeciego miesiąca ciąży - taka umowa ulega z mocy prawa przedłużeniu do dnia narodzin dziecka (chyba, że kobieta zatrudniona jest na podstawie umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy). Jednak w dniu porodu każda z tych umów wygasa, a kobiecie nie przysługuje prawo do urlopu macierzyńskiego i wychowawczego. Przysługuje jedynie prawo do zasiłku macierzyńskiego.

"...Czy informować pracodawcę, że jestem w ciąży?

Wiele kobiet obawia się następstw poinformowania pracodawcy o tym, że są w ciąży. Jednak istnieją powody, aby jak najszybciej to zgłosić: po pierwsze, pracodawca nie może zatrudniać kobiet w ciąży w pewnych porach, czy w godzinach nadliczbowych, wysyłać na delegacje bez zgody kobiety, czy w warunkach niebezpiecznych dla zdrowia. Po drugie istnieją przepisy regulujące zasady wypowiadania umowy o pracę kobietom w ciąży, które są korzystne dla Ciebie. Po trzecie wreszcie, jeśli jesteś w ciąży i zachorujesz lub lekarz ginekolog wystawi Ci zwolnienie z powodów związanych z przebiegiem ciąży, wówczas wysokość Twojego zasiłku chorobowego wynosi 100% wynagrodzenia ( a nie, jak co do zasady 80%). Jednak łącznie ze zwolnieniem L-4 musisz dostarczyć pracodawcy zaświadczenie o ciąży, wydane przez lekarza..."

Pracodowaca może cię zwolnic tylko gdy:

- jesteś zatrudniona na okres próbny krótszy niż miesiąc;

- jeżeli zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z twojej winy, wówczas pracodawca może zwolnić kobietę w ciąży. Jeśli u danego pracodawcy są związki zawodowe i reprezentują one pracownicę, to muszą one wyrazić zgodę na takie zwolnienie. Przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy kobiety to: ciężkie naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych, popełnienie przez pracownicę w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie jej na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem, zawinionej przez pracownicę utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.

-jeśli ogłoszono upadłość lub likwidację pracodawcy, to pracodawca może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego.Jeśli u danego pracodawcy są związki zawodowe i reprezentują one pracownicę, pracodawca jest obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę.

Tak więc spokojnie :-)

mamadzika
20-06-09, 20:28
Aischa mam na czas nieokreslony, i jedna koleżnka kadrowa powiedziała mi ze lepiej zebym powiedziala jak bede juz w 12 tygodniu ciąży bo wtedy mnie nie zwolni a wczesniej to może.:Hmmm...:

Aischa
21-06-09, 10:06
Nie moze cie zwolnic !!! Ale jesli sie obawiasz to narazie nic nie mow. Moze kadrowa nie zna dobrze przepisow dlatego ci tak powiedziala.

mamadzika
21-06-09, 10:55
Dziekuje Aischa.
W takim razie musze sie zastanowić co mam zrobić.

Talula37
21-06-09, 11:46
Może Twoja kadrowa jest starej daty ;) bo kiedyś faktycznie mówiło się po 3 miesiącu. Teraz jesteś chroniona od pierwszego dnia ciąży. Nie denerwuj się i powodzonka!

AGUSIA150
08-07-09, 17:41
U mnie sprawa wygląda tak: mam umowe na czas określony do grudnia 2010 roku. Obecnie jestem na urlopie macierzyńskim. Wiem juz na 100% ze firma chce mnie zwolnić gdy tylko będzie można.
1.Chciałabym pójśc na urlop wychowawczy, czy na nim można mnie zwolnić (czy pracodawca ma prawo mi odmówić)?
2.Mam też niewykorzystany urlop wypoczynkowy czy musze go wykorzystac (czy od razu z macierzyńskiego mogę "przeskoczyć " na wychowawczy), jesli tak czy w trakcie jego mogą mnie zwolnić?
Bedą zwalnić większą ilośc osób ale nie jestem pewna czy to można podciągnąć pod zwolnienia grupowe ale moze tak więc czy w związku z tym należa się jakies dodatkowe przywileje?

Dziekuje z góry za odpowiedz.

Snoopy.
08-07-09, 17:51
kilka dni temu dziewczyny gdzieś tu pisały, że na 100% pracodawca nie moze odmówić urlopu wychowawczego

a w twoim przypadku dostaniesz go do końca trwania umowy czyli do grudnia 2010

tylko wniosek o wychowawczy musisz złożyć chyba 2 tyg przed końcem macierzyńskiego

Tosia...
27-07-09, 22:26
kilka dni temu dziewczyny gdzieś tu pisały, że na 100% pracodawca nie moze odmówić urlopu wychowawczego

a w twoim przypadku dostaniesz go do końca trwania umowy czyli do grudnia 2010

tylko wniosek o wychowawczy musisz złożyć chyba 2 tyg przed końcem macierzyńskiego

Niby nie może.. ale mój odmówił mi podpisania wniosku i o wypoczynkowy (zaraz po macierzyńskim) i o wychowawczy :mad: Złożyłam pismo w PIP z prośbą o pomoc w rozwiązaniu etj sytuacji.. Jutro mój pracodawca będzie miał kontrolę.. a chciałam wszystko załatwić polubownie, z niektórymi jednak się tak nie da... :Niepewny:

agnessja
28-07-09, 01:23
wcześniej napisałam to w innym wątku, ale polecono mi ten, przeczytałam wszystkie strony, wiem że były podobne sytuacje, jednak takiego szczegółu jak przedszkole w tym moim mętliku, nie miał tu chyba nikt...

mam taką sytuację
jestem na wychowawczym - leci trzeci rok bezpłatny do stycznia 2010, od września dziecko jest zapisane do przedszkola, więc napisałam do pracodawcy wniosek od rezygnację z urlopu wychowawczego w związku z pójściem dziecka do przedszkola, wg wcześniejszych rozmów z kadrową można tak zrobić - na długo przed ciążą rozmawiałam z nią o tym

jednocześnie poinformowałam że jestem w 23 tyg ciąży, i mam zamiar od września przejść na L4, będzie to już 7 m-c, więc powrót do pracy wydaje się bez sensu,

kadrowa na to odpisała że lepiej jakbym wycofała wniosek z rezygnacją jak również nie myślała o L4, bo zus będzie traktować to jako wyłudzenie z budzetu państwa, a to co chcę zrobić to jest niedopuszczalne. Lekarz nie widzi problemu z wystawieniem zwolnienia

a jak mogę wycofać wniosek skoro dziecko idzie do przedszkola,przecież nie mogę mieć wtedy urlopu... kadrowa napisała "że w obecnej Pani sytuacji jest to raczej niemożliwe (abym zrezygnowała)jest Pani w ciąży i poród nastąpi w listopadzie na obecnym Pani wychowawczym "... na jakim wychowawczym - sie pytam - skoro dziecko idzie do przedszkola i nie mam wtedy prawa do wychowawczego! tak na mój chłopski rozum
normalnie się zagotowałam, bo jakbym chciałacoś wyłudzać to L4 bym załatwiła od czerwca a nie dopiero od września...
urlop wychowawczy mam niby do połowy stycznia,
ale dziecko idzie od września do przedszkola i nikt nie ma prawa żądać ode mnie zmiany decyzji czy idzie czy nie, brałam tyle tego urlopu żebym w razie jakby nie było miejsca mogła opiekować się dzieckiem, a przecież mam prawo w każdej chwili zrezygnować z tego urlopu.
co mądrego powiedzieć tej kobiecie, ponoć dowiadywała się w ZUS-ie, ja też mogę się dowiedzieć w ZUSie PIPie i innych organach... a co mi szkodzi
a jeśli lekarz ma podstawę od pierwszego dnia wystawić L-4, mogę równie dobrze leżeć w szpitalu...
co ciekawe jak dobrze zrozumiałam to,co wyczytałam w tym wątku będę mogła otrzymać urlop wypoczynkowy za miesiące na L4
podejrzewam, że pracodawca nie chce płacić z własniej kieszeni pierwszych 33 dni zwolnienia ani dać tego urlopu -też z własnej kiesy - i a po porodzie chcą mnie zamiast na urlop to na zasiłek macierzyński wysłać czyli 2 tyg krócej... nie wiem czy dobrze rozumuję, Oświećcie mnie proszę

i jeszcze napisała do mnie taki text, że nie sądzi abym w 7 m.c.była zdolna do pracy - czyli od września- tak nawiasem mówiąc po sześcioletniej przerwie - to co mam zniknąć, urodzić wcześniej, żeby wszystko się w papierkach zgadzało...? Skoro jestem niezdolna do pracy to może jednak L4? czy ta kobieta sama sobie nie przeczy?

a czy pracodawca może w takim przypadku zwolnić mnie z obowiązku świadczenia pracy, wiem że jest takie coś i jakie ma się wtedy prawa?

Snoopy.
28-07-09, 08:14
Niby nie może.. ale mój odmówił mi podpisania wniosku i o wypoczynkowy (zaraz po macierzyńskim) i o wychowawczy :mad: Złożyłam pismo w PIP z prośbą o pomoc w rozwiązaniu etj sytuacji.. Jutro mój pracodawca będzie miał kontrolę.. a chciałam wszystko załatwić polubownie, z niektórymi jednak się tak nie da... :Niepewny:
a to sie facet zdziwi
dobrze zrobiłaś :Kciuki::Kciuki:

Tosia...
28-07-09, 09:17
a to sie facet zdziwi
dobrze zrobiłaś :Kciuki::Kciuki:

to niestety jest kobieta... ale mam nadzieję, że się zdziwi i nie postąpi już nigdy w ten sposób.

swiki
28-07-09, 09:49
wcześniej napisałam to w innym wątku, ale polecono mi ten, przeczytałam wszystkie strony, wiem że były podobne sytuacje, jednak takiego szczegółu jak przedszkole w tym moim mętliku, nie miał tu chyba nikt...

mam taką sytuację
jestem na wychowawczym - leci trzeci rok bezpłatny do stycznia 2010, od września dziecko jest zapisane do przedszkola, więc napisałam do pracodawcy wniosek od rezygnację z urlopu wychowawczego w związku z pójściem dziecka do przedszkola, wg wcześniejszych rozmów z kadrową można tak zrobić - na długo przed ciążą rozmawiałam z nią o tym

jednocześnie poinformowałam że jestem w 23 tyg ciąży, i mam zamiar od września przejść na L4, będzie to już 7 m-c, więc powrót do pracy wydaje się bez sensu,

kadrowa na to odpisała że lepiej jakbym wycofała wniosek z rezygnacją jak również nie myślała o L4, bo zus będzie traktować to jako wyłudzenie z budzetu państwa, a to co chcę zrobić to jest niedopuszczalne. Lekarz nie widzi problemu z wystawieniem zwolnienia

a jak mogę wycofać wniosek skoro dziecko idzie do przedszkola,przecież nie mogę mieć wtedy urlopu... kadrowa napisała "że w obecnej Pani sytuacji jest to raczej niemożliwe (abym zrezygnowała)jest Pani w ciąży i poród nastąpi w listopadzie na obecnym Pani wychowawczym "... na jakim wychowawczym - sie pytam - skoro dziecko idzie do przedszkola i nie mam wtedy prawa do wychowawczego! tak na mój chłopski rozum
normalnie się zagotowałam, bo jakbym chciałacoś wyłudzać to L4 bym załatwiła od czerwca a nie dopiero od września...
urlop wychowawczy mam niby do połowy stycznia,
ale dziecko idzie od września do przedszkola i nikt nie ma prawa żądać ode mnie zmiany decyzji czy idzie czy nie, brałam tyle tego urlopu żebym w razie jakby nie było miejsca mogła opiekować się dzieckiem, a przecież mam prawo w każdej chwili zrezygnować z tego urlopu.
co mądrego powiedzieć tej kobiecie, ponoć dowiadywała się w ZUS-ie, ja też mogę się dowiedzieć w ZUSie PIPie i innych organach... a co mi szkodzi
a jeśli lekarz ma podstawę od pierwszego dnia wystawić L-4, mogę równie dobrze leżeć w szpitalu...
co ciekawe jak dobrze zrozumiałam to,co wyczytałam w tym wątku będę mogła otrzymać urlop wypoczynkowy za miesiące na L4
podejrzewam, że pracodawca nie chce płacić z własniej kieszeni pierwszych 33 dni zwolnienia ani dać tego urlopu -też z własnej kiesy - i a po porodzie chcą mnie zamiast na urlop to na zasiłek macierzyński wysłać czyli 2 tyg krócej... nie wiem czy dobrze rozumuję, Oświećcie mnie proszę

i jeszcze napisała do mnie taki text, że nie sądzi abym w 7 m.c.była zdolna do pracy - czyli od września- tak nawiasem mówiąc po sześcioletniej przerwie - to co mam zniknąć, urodzić wcześniej, żeby wszystko się w papierkach zgadzało...? Skoro jestem niezdolna do pracy to może jednak L4? czy ta kobieta sama sobie nie przeczy?

a czy pracodawca może w takim przypadku zwolnić mnie z obowiązku świadczenia pracy, wiem że jest takie coś i jakie ma się wtedy prawa?

nagmatwane konkretnie, ale nie sluchalabym ksiegowej, tylko zrobila dokladnie tak jak Ty myslisz i chcesz zrobic, nie ma prawa wtracac sie w to, co ty chcesz zrobic itd a czy bedziesz w stanie wrocic od wrzesnia do pracy czy nie to tez nie jej broszka. Zwolnic Cie nie moga bo jestes w ciqazy wiec tez nie masz czym sie martwic.

laurencja
28-07-09, 21:17
Dziewczyny, ja też mam pytanko:) Jestem juz po macierzyńskim, w tej chwili odbieram urlop wypoczynkowy zostało mi jeszcze chyba 17 dni, jutro złożę wniosek o urlop wychowawczy, a co się stanie jak w ostatnim dniu urlopu wypoczykowego przyniosę L4? Będę miała normalnie płatne zwolnienie 80% pensji? I co wtedy z wychowawczym rozpocznie sie po zakończeniu L4?

sylwkasz
30-07-09, 12:03
Nie wiem czy juz o tym bylo. Mam pytanie - ile wynosi zasilek macierzynski dla osob prowadzacych wlasna firme i placacych pelny ZUS ?

W ogole to panstwo pieknie dba o przedsiebiorcow. Jesli za zwolnienie na miesiac dostane 700zl, ale bede musiala oplacic skladke zdrowotna 220 zl, do tego czynsz za lokal i inne oplaty np. abonament tpsa i neostrada.. to musze do tego neizle doplacic. Ciekawe z czego ?? :( I tak kobieta wyzwolona, przedsiebiorcza, zarabiajaca na siebie i niezalezna wpada w utrzymanie meza/niemeza i reszty rodziny. No cudownie, uwielbiam takie sytuacje. Wiadomo, ze pomoga, ale to irytujace. Pracuje od 12 lat bez zadnej przerwy (poza urlopem jeszcze jak mialam do niego prawo pracujac na etat, bo teraz przeciez nie moge isc na rlop jak mam swoja firme), a jak pojawia sie sytuacja kiedy ja potrzebuje czegos od Panstwa to dostaje ochlapy. Boze jak mnie to denerwuje :( Co za kraj !!

Moo
30-07-09, 16:06
A ja mam pytanie jakie mam prawa jako osoba pracujaca na zastepstwo? czy normalnie jestem ubezpieczona?tak ze bez stresu moge sie leczyc za darmo?

Talula37
31-07-09, 15:55
Nie wiem czy juz o tym bylo. Mam pytanie - ile wynosi zasilek macierzynski dla osob prowadzacych wlasna firme i placacych pelny ZUS ?

W ogole to panstwo pieknie dba o przedsiebiorcow. Jesli za zwolnienie na miesiac dostane 700zl, ale bede musiala oplacic skladke zdrowotna 220 zl, do tego czynsz za lokal i inne oplaty np. abonament tpsa i neostrada.. to musze do tego neizle doplacic. Ciekawe z czego ?? :( I tak kobieta wyzwolona, przedsiebiorcza, zarabiajaca na siebie i niezalezna wpada w utrzymanie meza/niemeza i reszty rodziny. No cudownie, uwielbiam takie sytuacje. Wiadomo, ze pomoga, ale to irytujace. Pracuje od 12 lat bez zadnej przerwy (poza urlopem jeszcze jak mialam do niego prawo pracujac na etat, bo teraz przeciez nie moge isc na rlop jak mam swoja firme), a jak pojawia sie sytuacja kiedy ja potrzebuje czegos od Panstwa to dostaje ochlapy. Boze jak mnie to denerwuje :( Co za kraj !!

własnie przeżywam to co Ty...składkę płacę 224 zł a za zwolnienie dostaję 1141 zł miesiecznie. Macierzyński za miesiąc lub dwa dostanę ale pewnie tyle samo co za chorobowe.I jak pomyślę ile co miesiac im kasy zostawiałam to aż mnie głowa boli. Szkoda ze zus jest obowiażkowy ...Z tych ochłapów nie starcza mi na życie a co dopiero na rate kredytu, mieszkanie czy coś dla dzidziusia.

Talula37
31-07-09, 15:59
A ja mam pytanie jakie mam prawa jako osoba pracujaca na zastepstwo? czy normalnie jestem ubezpieczona?tak ze bez stresu moge sie leczyc za darmo?
umowa na zastępstwo to zwykła umowa na czas określony ( no chyba ze masz zlecenie) wiec masz takie prawa jak inni pracownicy-i do urlopu i do ekwiwalentów i do leczenia bo płacą za Ciebie składki zus.

swiki
03-08-09, 09:56
a to chyba bylo, ale nie wiem gdzie odszukac (za dlugi juz ten watek :) )
Teraz jestem na macierzynskim a wogole to pracuje w szkole, gdzies do 15 wrzesnia, potem jeszcze urlop, dwa dni opieki no i wychowawczy i moje pytania:
1. Kiedy musze skladac o wychowawczy podanie - teraz, jak bedzie sie konczyl macierzynski, czy jak bedzie sie konczyl urlop
2. Ile wczesniej musze zlozyc podanie
3. Czy musze zlozyc podanie o urlop
4. Co jezeli w trakcie urlopu pojde na l4, czy zostanie on przerwany na ten czas i bede o te np 2 tyg dluzej na urlopie
5. Czy przesunie mi sie wtedy automatycznie wychowczy, czy bede musiala znow pisac o przesuniecie wychowawczego
A w skrocie, to chce pokombinowac, zeby jak najdluzej miec kaske placona i dlatego tak mysle o l4 czy jakiejs opiece na dziecko.
Dzieki z gory za pomoc

Reno
03-08-09, 13:14
Ad. 1 i 2 - podanie o wychowawczy złóż co najmniej na 2 tygodnie przed jego rozpoczęciem
Ad. 3 - tak, musisz
Ad. 4 - zwolnienie lekarskie przerywa urlop, co do jego kontynuacji są dwie szkoły ale ja jestem za tym, żeby napisać potem nowy wniosek urlopowy. Uwaga - zwolnienie na dziecko nie przerywa urlopu!
Ad. 5 - nie wiem ile masz tego urlopu ale może po prostu nie pisz od razu podania o wychowawczy, wystarczy na 2 tygodnie przed

swiki
03-08-09, 13:26
Dzieki za odpowiedz :)
urlopu to chyba bedzie z 8 tygodni, bo tyle maja nauczyciele, ale chce sobie gdzies wcisnac jeszcze opieke na dziecko i jakies l4, zeby to wszystko przedluzyc wlasnie o te kilka tygodni i mysle jak to zrobic zeby wszystko bylo ok i zeby kase ciagle dostawac i nie stracic ani dnia.
To jezeli pojde na siebie na urlop a potem przejde na dziecka opieke, to wtedy urlop bede miala ciagle przerwany i dopiero po powrocie z opieki bede go kontynuowala, dobrze rozumie? :)

Reno
03-08-09, 15:48
Własnie nie - opieka nad dzieckiem nie przerywa urlopu wypoczynkowego. Jeśli pójdziesz na zwolnienie na siebie - urlop jest przerywany. Po zwolnieniu możesz go wykorzystac ale złóż kolejny wniosek urlopowy.

ewike
03-08-09, 16:17
Dzieki za odpowiedz :)
urlopu to chyba bedzie z 8 tygodni, bo tyle maja nauczyciele,
:)

miesiąc :Fiu fiu:- o ile w wakacje miałaś L4 lub macierzyński + ewentualnie za L4 w ferie zimowe.

swiki
04-08-09, 09:41
miesiąc :Fiu fiu:- o ile w wakacje miałaś L4 lub macierzyński + ewentualnie za L4 w ferie zimowe.

miesiac nie, napewno wiecej, bo wyliczyla mi, ze macierzynski konczy sie okolo 20 wrzesnia, a urlop okolo 20 listopada, wiec w sumie wychodzi prawie dwa miesiace, ale tak, przez ferie tez bylam na l4 no i cale wakacje tez mi wypadaja.
Reno: no ale jezeli pojde na moje l4, czyli przerwe urlop, to jak odrazu po moim wezme opieke to na urlop bede mogla wrocic dopiero po skonczeniu opieki? Czy musze juz w trakcie trwania opieki?
I jak wtedy z wychowawczym, jezeli zloze juz podanie o wychowawczy, to potem bede musiala pisac o przesuniecie go??

Regi
10-08-09, 13:58
to pytanie z bhp ale moze wiecie
Czy przeszla ta ustawa ze do badan okresowych trzeba robic cytologie?

kasia.
10-08-09, 14:04
:Strach: chyba jestem zacofana, ale nie słyszałam o tym, a w sumie niedługo czekają mnie badania

Talula37
10-08-09, 15:30
wygląda na to że tak
http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/339621,pracodawcy_a_nie_nfz_musza_zaplacic_za_cyto logie.html

kasia.
10-08-09, 15:53
wygląda na to że tak
http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/339621,pracodawcy_a_nie_nfz_musza_zaplacic_za_cyto logie.html
z jednej strony to dobrze, ale z drugiej - po co pracodawca ma to wiedzieć, a jak cytologia coś wykaże to już nie zatrudnią kobiety, a facetom nie wprowadzą żadnych dodatkowych badań?

Regi
10-08-09, 16:55
no to wychodzi ze to dopiero od przyszlego roku wejdzie w zycie Dzięki

Marta
28-08-09, 18:07
witam. zaglądnęłam sobie tak przypadkiem do kalkulatora urlopu macierzyńskiego ( przyklejony na oczekujących) wg niego urlop powinien mi się skończyc 14 listopada... natomiast z kadr dostałam pismo że mój urlop kończy sie 31 października... to jest 2 tygodnie różnicy.... mogłybyście mi powiedziec czemu? czy w kadrach się pomylili? urlop liczy mi się od 28 czerwca tego roku. wcześniej nic nie wykorzystywałam. i te 20 tygodni. mi to wychodzi do połowy listopada... ale myślałam że może ja jakoś żle liczę....
pomóżcie...

swiki
28-08-09, 18:15
witam. zaglądnęłam sobie tak przypadkiem do kalkulatora urlopu macierzyńskiego ( przyklejony na oczekujących) wg niego urlop powinien mi się skończyc 14 listopada... natomiast z kadr dostałam pismo że mój urlop kończy sie 31 października... to jest 2 tygodnie różnicy.... mogłybyście mi powiedziec czemu? czy w kadrach się pomylili? urlop liczy mi się od 28 czerwca tego roku. wcześniej nic nie wykorzystywałam. i te 20 tygodni. mi to wychodzi do połowy listopada... ale myślałam że może ja jakoś żle liczę....
pomóżcie...
a moze nie wiedza ze zmienily sie przepisy i licza stare 18 tyg??

Marta
28-08-09, 18:20
no może i tak byc.ale mimo wszystko na drugie dziecko wcześniej też było 20 tygodni...a to moje drugie.i tak siedzę i myślę...

swiki
28-08-09, 19:37
no może i tak byc.ale mimo wszystko na drugie dziecko wcześniej też było 20 tygodni...a to moje drugie.i tak siedzę i myślę...
a moze im sie poprostu pomylilo? pytalas??

Marta
28-08-09, 20:18
no wlaśnie nie pytałam bo ten kalkulator odkryłam dopiero dziś po południu:Fiu fiu: ale w poniedziałek zadzwonie i powiem że mi się to nie zgadza. tylko właśnie chciałam zapytac czy ja mam rację, czy tamte kwoki w kadrach

Yoko.
31-08-09, 13:56
Ustawa wprowadza tzw. urlopy tacierzyńskie, czyli fakultatywną część urlopu przysługującą tylko ojcom - jeśli mężczyzna go nie wykorzysta, przepada. Urlop ten będzie wprowadzony od 2010 r. Na początku będzie to tylko tydzień, ale w 2011 r. - już dwa. Ojciec będzie mógł wziąć urlop w dowolnym okresie w ciągu roku. Obecnie ojciec ma możliwość skorzystania z urlopu macierzyńskiego w sytuacji, gdy matka wykorzysta co najmniej 14 tygodni i zrezygnuje z pozostałej części urlopu.
czy taki urlop może być wykorzystany w trakcie trwania mojego urlopu macirzynskiego? czy po nim?

chilli
31-08-09, 14:16
czy taki urlop może być wykorzystany w trakcie trwania mojego urlopu macirzynskiego? czy po nim?

zamiast

ty wracasz po 14 tyg do pracy i pozostale 6 tyg przechodzi na tate

Yoko.
31-08-09, 14:19
zamiast

ty wracasz po 14 tyg do pracy i pozostale 6 tyg przechodzi na tate

ja to zrozumiałam nieco inaczej...
to 6 tygodni nadal zostaje...
ale w 2010 jest jeszcze tydzien i jak napisano
Ojciec będzie mógł wziąć urlop w dowolnym okresie w ciągu roku.

chilli
31-08-09, 14:21
no to pewnie tak bedzie ;)

Talula37
31-08-09, 15:41
COŚ NOWEGO I WAŻNEGO DLA MAM NA DZIAŁALNOŚCI GOSP!!!

Przełomowa decyzja ZUS ws. pracujących matek
Osoby, które w przeszłości prowadziły działalność gospodarczą a równocześnie przebywały na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym mogą od wtorku składać wnioski o umorzenie składek na ubezpieczenia społeczne - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Wnioski można składać przez rok - do 1 września 2010 roku. Będą one rozpatrywane przez ZUS, który zdecyduje, kto może skorzystać z umorzenia składek. Według szacunków Zakładu takie wnioski może złożyć około 50 tys. osób.

Sprawę regulują przepisy nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych z 24 kwietnia 2009 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zgodnie z tą nowelizacją osoby prowadzące działalność gospodarczą i przebywające na urlopie macierzyńskim mogą uzyskać umorzenie składek, jeżeli złożą taki wniosek.

Nowelizacja dotyczy osób, które podlegały od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r. obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności lub współpracy przy wykonywaniu tej działalności, a jednocześnie pobierały zasiłek macierzyński, zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego lub przebywały na urlopie wychowawczym.

Umorzenie składek może nastąpić na wniosek płatnika składek, który od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r. zgłaszał ubezpieczonego podlegającego ubezpieczeniu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności, który jednocześnie pobierał zasiłek macierzyński lub wychowawczy.

Wniosek może także złożyć osoba, która od 1 stycznia 1999 r. do 31 marca 2001 r. była wspólnikiem spółki cywilnej, nie posiadając wpisu do ewidencji działalności gospodarczej i jednocześnie pobierała zasiłek macierzyński lub wychowawczy.

Wniosek o umorzenie należności można składać do 1 września 2010 r.

Umorzenie należności będzie możliwe dopiero po złożeniu przez płatnika dokumentów ubezpieczeniowych.

sylwkasz
10-09-09, 14:21
Jak to ? Czyli podczas urlopu macierzynskiego osoby prowadzace dzialanosc gosp. maja placic pelen zus chociaz wcale nei pracuja ??

Yoko.
10-09-09, 15:46
Reno, Ciachola, wracajcie!!

Reno
10-09-09, 22:13
Może być w trakcie, wszystko jedno. Trzeba złożyć wniosek na co najmniej 7 dni przed i pracodawca musi udzielić.

Yoko.
10-09-09, 22:57
Może być w trakcie, wszystko jedno. Trzeba złożyć wniosek na co najmniej 7 dni przed i pracodawca musi udzielić.

i to sie nie odbywa kosztem mojego urlopu? czyli ja nadal zachowuje 20 + w 2010 roku jeszcze 2 tyg na wniosek?

Reno
11-09-09, 20:04
i to sie nie odbywa kosztem mojego urlopu? czyli ja nadal zachowuje 20 + w 2010 roku jeszcze 2 tyg na wniosek?
Dokładnie tak.

Yoko.
11-09-09, 20:05
Renuś, dziekuje, ale jeszcze jedno pytanie...
ten tydzien tego tacierzynskiego bedzie płatny 80 CZY 100%?

Reno
11-09-09, 21:35
Renuś, dziekuje, ale jeszcze jedno pytanie...
ten tydzien tego tacierzynskiego bedzie płatny 80 CZY 100%?
100% :)

sylwkasz
12-09-09, 10:50
Zonia - moze Ty wiesz ?

czy podczas urlopu macierzynskiego osoby prowadzace dzialanosc gosp. musza placic pelny zus ??

viki7
18-09-09, 08:53
Dziewczyny moze Wy mi pomozecie... urodzilam 4 maja br , wiec kiedy powinnam wracac do pracy?? kurcze wyliczylam sobie,ze 16 listopada (20 tyg macierzynskiego+6 urlopu za wakcaje + 2 za ferie-bylam wtedy na L4) czy ja cos zle policzylam , bo dyrekcja twierdzi,ze mam wrocic 9 listopada.Niby to tydzien roznicy, ale zawsze z malenstwem w domu, ale przeciez nie wypada dyrekcji poprawiac........
POZDRAWIAM

Reno
18-09-09, 11:17
Viki, obawiam się, że musisz wyjaśnić to u siebie w kadrach. Rzeczywiście, na podstawie podanych przez Ciebie danych wychodzi tak, jak piszesz - ale możliwe, że coś się nie zgadza z urlopem wypoczynkowym.

swiki
18-09-09, 14:59
Dziewczyny moze Wy mi pomozecie... urodzilam 4 maja br , wiec kiedy powinnam wracac do pracy?? kurcze wyliczylam sobie,ze 16 listopada (20 tyg macierzynskiego+6 urlopu za wakcaje + 2 za ferie-bylam wtedy na L4) czy ja cos zle policzylam , bo dyrekcja twierdzi,ze mam wrocic 9 listopada.Niby to tydzien roznicy, ale zawsze z malenstwem w domu, ale przeciez nie wypada dyrekcji poprawiac........
POZDRAWIAM
viki hehe tez urodzilam 4 maja :) i ja mam wracac do pracy 16 badz 17 (nie pamietam dokladnie) i jeszcze odrazu wezme dwa dni opieki na dziecko, takze w sumie zrobi sie okolo 19 listopada, takze u Ciebie powinno byc dokladnie to smao, neich wyjasnia Ci dlazego uwazaja ze powinnac o ten tydzien wczesniej wrocic??

Talula37
18-09-09, 20:26
Zonia - moze Ty wiesz ?

czy podczas urlopu macierzynskiego osoby prowadzace dzialanosc gosp. musza placic pelny zus ??

chyba nieeee :Hmmm...: dowiem się za kilkanaście dni jak mi ksiegowy zusy przyśle do zapłaty ;)

swiki
21-09-09, 11:14
POZDRAWIAM
i co? bo ciekawa jestem co Ci powiedzieli i co zalatwilac??

viki7
22-09-09, 11:20
swiki musze przyznac,ze mnie zmobilizowalas tym postem ....mialam oddac ten tydzien urlopu
"walkowerem" (zeby nie narazac sie dyrekcji), ale pytajac sprawilas,ze postanowilam walczyc ;), w koncu dziecko najwazniejsze. Dzis dyrekcji nie ma, ale w najblizszych dniach jak cos ustale to dam znac .
pozdrawiam
viki7

Aischa
22-09-09, 12:08
Viki, walcz o swoje. Kazda minuta z dzieckiem to tyle radosci :-) Sama ciekawa jestem twojego postu z informacjami ...

alice82
22-09-09, 13:15
Mam pytanie
czy będąc na urlopie wychowawczym pracodawca wypisze mi zaświadczenie o zarobkach???????

Aischa
22-09-09, 13:55
Mam pytanie
czy będąc na urlopie wychowawczym pracodawca wypisze mi zaświadczenie o zarobkach???????

Zaswiadczenie o zarobkach wypisze ci za miesiace ktore dostawalas wynagrodzenie, czyli za okres nie bedac na urlopie wychowawczym.

Pracodawca ma obowiazek takze na prosbe pracownika bedacego na urlopie wychowawczym, wystawic zaswiadczenie o zatrudnieniu.

alice82
22-09-09, 16:51
dziękuję ślicznie za udzielenie odpowiedzi

viki7
23-09-09, 11:39
i co? bo ciekawa jestem co Ci powiedzieli i co zalatwilac??

zwyciestwo :)) dziweczyny juz wiem wszystko, okazalo sie,ze dyr pomylil sie w liczeniu, czyli wracam tak jak ja sobie wyliczylam. ciesze sie ze odwazylam sie upomniec.Kurcze , ale jak dla mnie to porazka ,ze trzeba tak sie pilnowac samemu i o swoje walczyc. Dzieki,ze najpierw upewnilyscie mnie ,ze mam racje, a pozniej "pchnelyscie " mnie i dodalyscie mi odwagi.
POZDRAWIAM
viki7

Aischa
23-09-09, 11:53
Viki, super :-) warto walczyc o swoje :-)

swiki
07-10-09, 13:36
zwyciestwo :)) dziweczyny juz wiem wszystko, okazalo sie,ze dyr pomylil sie w liczeniu, czyli wracam tak jak ja sobie wyliczylam. ciesze sie ze odwazylam sie upomniec.Kurcze , ale jak dla mnie to porazka ,ze trzeba tak sie pilnowac samemu i o swoje walczyc. Dzieki,ze najpierw upewnilyscie mnie ,ze mam racje, a pozniej "pchnelyscie " mnie i dodalyscie mi odwagi.
POZDRAWIAM
viki7
No to ciesze sie i gratuluje. A mam pytanie, bo my musimy az miesiac wczesniej pisac podanie o wychowawczy, czyli w sumie juz. Do kiedy bedziesz pisala? Czy nie idziesz??

swiki
07-10-09, 13:39
A teraz ja mam pytanie:

Do 17 listopada jestem na wypoczynkowym (najprawdopodobniej bedzie przedluzony o 11 dni bo tyle bylam w szpitalu, pobyt zaczal mi sie w ostatni dzien macierzynskiego - czy dobrze mysle??) czyli wyszloby do 28 listopada. Potem skladam o wychowawczy, tylko wlasnie do kiedy?? Czy moge do czerwca?? Czy bede miala normalnie platny urlop wypoczynkowy? Czy dostane socjalne: czyli wcasy pod grusza i swiadczenie urlopowe?? Help. Moja ksiekowa nie ma o tym zielonego pojecia bo chyba z 20 lat nikt w ciazy nie byl i chce sama sobie wszystko sprawdzic zanim do niej pojde.

viki7
07-10-09, 16:19
No to ciesze sie i gratuluje. A mam pytanie, bo my musimy az miesiac wczesniej pisac podanie o wychowawczy, czyli w sumie juz. Do kiedy bedziesz pisala? Czy nie idziesz??

Nie swiki, nie ide na wychowawczy. Wracam do pracy zaraz po macierzyskim i wypoczynkowym. Powiem , Ci sczerze nie wiem jak to u nas jest z tym wychowawczym... pracuje w szkole 8 lat i przez ten czas nikt u nas nie byl na wychowawczym.
pozdrawiam

agusjot
12-10-09, 19:16
Zaczęłam pracę po 2 latach bezrobocia 12.10.2009 ( dzisiaj) . Mam staż pracy 7 lat i 3 miesiące, mam skończone studia.
Pracuję na 1/2 etatu.
Ile mam dni urlopu wypoczynkowego w tym 2009 roku? Pozdrawiam

Reno
12-10-09, 19:38
A teraz ja mam pytanie:

Do 17 listopada jestem na wypoczynkowym (najprawdopodobniej bedzie przedluzony o 11 dni bo tyle bylam w szpitalu, pobyt zaczal mi sie w ostatni dzien macierzynskiego - czy dobrze mysle??) czyli wyszloby do 28 listopada. Potem skladam o wychowawczy, tylko wlasnie do kiedy?? Czy moge do czerwca?? Czy bede miala normalnie platny urlop wypoczynkowy? Czy dostane socjalne: czyli wcasy pod grusza i swiadczenie urlopowe?? Help. Moja ksiekowa nie ma o tym zielonego pojecia bo chyba z 20 lat nikt w ciazy nie byl i chce sama sobie wszystko sprawdzic zanim do niej pojde.
Możesz do czerwca. Normalnie okres przebywania na wychowawczym nie powoduje nabycia prawa do urlopu wypoczynkowego - jednak nie wiem dokłądnie jak to jest u nauczycieli, obowiązuje Was Karta Nauczyciela, być może tam są jakieś odrębne ustalenia w tej kwestii.

Zaczęłam pracę po 2 latach bezrobocia 12.10.2009 ( dzisiaj) . Mam staż pracy 7 lat i 3 miesiące, mam skończone studia.
Pracuję na 1/2 etatu.
Ile mam dni urlopu wypoczynkowego w tym 2009 roku? Pozdrawiam
Na oko masz już 10 lat stażu do urlopu - na oko bo nie wiem czy okres studiów nie pokrywał się z pracą? Potrzebujesz 2 lata stażu poza okresem studiów. Wlicza się okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.
Jeżeli jesteś uprawniona do urlopu w wymiarze 26 dni, w tym roku będziesz miała prawo do 32 godzin, czyli realnie będziesz miała 8 dni po 4 godziny.

agusjot
12-10-09, 19:53
Dziękuję bardzo.
Studia nie pokrywały się z pracą, mam te 10 lat.

W umowie mam w tym roku wpisane 4 dni urlopu... Jutro idę do kadr, zapytać, dlaczego tak napisała. Dla mnie dni to dni, a nie dni 8 godzinne, więc musi to jakoś sprecyzować.

Pozdrawiam

Reno
12-10-09, 21:04
Dziękuję bardzo.
Studia nie pokrywały się z pracą, mam te 10 lat.

W umowie mam w tym roku wpisane 4 dni urlopu... Jutro idę do kadr, zapytać, dlaczego tak napisała. Dla mnie dni to dni, a nie dni 8 godzinne, więc musi to jakoś sprecyzować.

Pozdrawiam
Dobrze masz napisane. Tak się pisze. 4 dni po 8 godzin. Czyli 32 godziny. Czyli realnie dla Ciebie 8 dni.

bodzia3333
19-10-09, 17:40
Czy mozna pracować na umowę zlecenie, będąc na świadczeniu pielęgnacyjnym , dzieco chodzi do szkoły?

Reno
19-10-09, 22:15
Czy mozna pracować na umowę zlecenie, będąc na świadczeniu pielęgnacyjnym , dzieco chodzi do szkoły?
Moim zdaniem nie. Poczytaj tu: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/35466?doc_pg=2

marchewkowa
02-03-10, 20:13
Mam pytanie :D
Koleżanka miała umowę (o pracę) od listopada do stycznia, potem przedłużyli Jej umowę do czerwca. W styczniu zaszła w ciążę (chwilę przed podpisaniem drugiej umowy). Raczej nie ma szans na kolejną umowę (musiałaby być na czas nieokreślony, prawda?). Na co w tej sytuacji moze liczyć? Przysługuje przedłużenie do dnia porodu (wrzesień)? A co z macierzyńskim?

bertolumia
02-03-10, 20:17
Mam pytanie :D
Koleżanka miała umowę (o pracę) od listopada do stycznia, potem przedłużyli Jej umowę do czerwca. W styczniu zaszła w ciążę (chwilę przed podpisaniem drugiej umowy). Raczej nie ma szans na kolejną umowę (musiałaby być na czas nieokreślony, prawda?). Na co w tej sytuacji moze liczyć? Przysługuje przedłużenie do dnia porodu (wrzesień)? A co z macierzyńskim?

szwagierka miala identycznie
przedluzyli jej do dnia porodu a macierzynski placil zus a po macierzynskim zasilek dla bezrobotnych

marchewkowa
02-03-10, 20:21
A ten macierzyński jest uzależniony od długości trwania umowy? Gdzieś coś słyszałam, ze trzeba być w 3 mies. ciąży, ale nie wiem czy przy podpisywaniu umowy czy w dniu jej wygaśnięcia.

alokazja
02-03-10, 20:26
A ten macierzyński jest uzależniony od długości trwania umowy? Gdzieś coś słyszałam, ze trzeba być w 3 mies. ciąży, ale nie wiem czy przy podpisywaniu umowy czy w dniu jej wygaśnięcia.

inaczej. gdyby w momencie kończenia się umowy ciąża była młodsza niż 3 miechy
wtedy nie musieliby jej tej umowy przedłużać. Długość macierzyńskiego nie jest
uzależniona od długości umowy. Za to był (nie wiem jak jest teraz) od tego które
dziecko się rodziło. No i czy ciąża pojedyncza czy mnoga.

bertolumia
02-03-10, 20:29

ona zaszla w grudniu a do 14 wrzesnia miala umowe a urodzila 16. przedluzyli jej do 16,09 i od tego momentu placil zus.czesniej pracowala tam 3 miechy

marchewkowa
02-03-10, 20:32
Długość macierzyńskiego nie jest
uzależniona od długości umowy.

chodziło mi o to czy prawo do macierzyńskiego zależy od tego ile ta umowa trwała (bo np. pracowała tylko kilka miesięcy i to byłoby za krótko).

Ile wynosi zasiłek na macierzyńskim? (na tym co będzie zus płacił)

bertolumia
02-03-10, 20:34
chodziło mi o to czy prawo do macierzyńskiego zależy od tego ile ta umowa trwała (bo np. pracowała tylko kilka miesięcy i to byłoby za krótko).

to chyba uzaleznione od pensji:Hmmm...:

ja dostawalam tle ile zarabialam, szwagierka tez

bertolumia
02-03-10, 20:34
z tym ze ja od pracodawcy a ona z zusu

alokazja
02-03-10, 20:38

W przypadku koleżanki umowa się skończy w czerwcu, tak ?? Będzie już dawno po tych 3 pierwszych miesiącach ciąży. Pracodawca będzie musiał przedłużyć umowę do rozwiązania. I prawo do macierzyńskiego będzie jej przysługiwało. Wysokość jest zależna od wynagrodzenia. Przy czym jest to
średnia z 12 ostatnich miesięcy. U mnie jakoś śmiesznie to liczyli bo ja całą
ciążę byłam na 1/2 etatu. A już w trakcie macierzyńskiego podpisałam kolejną umowę już na cały.

Edytuję. Już po podpisaniu kolejnej umowy wypłacali mi większy macierzyński.
I do wyliczenia wysokości macierzyńskiego nie wliczali żadnych umów zleceń czy umów o dzieło
jakie miałam (nie powiem żebym była z tego powodu szczęśliwa :))

mm77
05-08-10, 18:17
Odnalazłam wątek :)
Może ktoś mi pomoże odpowiedzieć na pytanie czy jako pracodawca mam obowiązek pisemnie odpowiadać (negatywnie) na każde podanie o pracę które wpływa do mojego zakładu pracy - dodam, że nie jest ogłoszona rekrutacja.
Czy tak samo mam obowiązek na piśmie odpowiadać na pisemnie złożony wniosek pracownika, czy wystarczy jak zrobię to "ustnie"?
Z góry dziękuję!

ahimsa
25-09-11, 19:13
Dostałam wypowiedzenie będąc na zasiłku rehabilitacyjnym.
Bez porozumienia stron- z winy pracodawcy. Mam 3 mies. okres wypowiedzenia. ( pełny etat, umowa na stałe)

Moje pytanie- czy nie należy mi się w tej sytuacji 3 mies. odprawa???
Dostałam tylko ekwiwalent za zaległy urlop.

gacka
25-09-11, 23:06
Na jaki paragraf powoduje się pracodawca? Bo musiał Ci go podać rozwiązując z Tobą umowę.

Z tego, co pamiętam odprawa należy się pracownikowi w sytuacji, gdy u pracodawcy występują zwolnienia grupowe lub jeśli likwidują Twoje stanowisko pracy i nikt go po Tobie nie zajmie
Wysokość odprawy warunkowana jest latami pracy u danego pracodawcy. Aha - jest też jakiś zapis mówiący o tym, że odprawy należą się w firmach, w których zatrudnionych jest więcej niż 20 pracowników, ale też może to regulować jakiś wewnętrzny regulamin obowiązujący u danego pracodawcy.

Dostałam wypowiedzenie będąc na zasiłku rehabilitacyjnym.
Bez porozumienia stron- z winy pracodawcy. Mam 3 mies. okres wypowiedzenia. ( pełny etat, umowa na stałe)

Moje pytanie- czy nie należy mi się w tej sytuacji 3 mies. odprawa???
Dostałam tylko ekwiwalent za zaległy urlop.

ahimsa
25-09-11, 23:17
Na jaki paragraf powoduje się pracodawca? Bo musiał Ci go podać rozwiązując z Tobą umowę.

Z tego, co pamiętam odprawa należy się pracownikowi w sytuacji, gdy u pracodawcy występują zwolnienia grupowe lub jeśli likwidują Twoje stanowisko pracy i nikt go po Tobie nie zajmie
Wysokość odprawy warunkowana jest latami pracy u danego pracodawcy. Aha - jest też jakiś zapis mówiący o tym, że odprawy należą się w firmach, w których zatrudnionych jest więcej niż 20 pracowników, ale też może to regulować jakiś wewnętrzny regulamin obowiązujący u danego pracodawcy.

Już wszystko wiem:) dzięki! doczytalam.

gacka
25-09-11, 23:45
Okiok :)
Już wszystko wiem:) dzięki! doczytalam.

morena
26-09-11, 18:55

niezupełnie
odprawa w myśl przepisów ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników należy się wtedy, gdy - jak sama nazwa ustawy wskazuje ;) - umowę o pracę rozwiązuje pracodawca z takich przyczyn, które leżą wyłącznie po jego stronie. Czyli np. zmienia organizację firmy, zmniejsza zatrudnienie w danym dziale, przenosi działalność o 500 km dalej etc... Podstawowy warunek jest taki, by pracownik w żaden sposób nie "przyczynił się" do rozwiązania stosunku pracy.
Czasem odprawa należy się też przy wypowiedzeniu zmieniającym, gdy pracownik nie zaakceptuje nowych warunków pracy, bo są dla niego skrajnie niekorzystne.

gacka
26-09-11, 19:47
Nie wiedziałam tego - już dość długo nie siedzę w temacie stąd moje szczątkowe informacje.
niezupełnie
odprawa w myśl przepisów ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników należy się wtedy, gdy - jak sama nazwa ustawy wskazuje ;) - umowę o pracę rozwiązuje pracodawca z takich przyczyn, które leżą wyłącznie po jego stronie. Czyli np. zmienia organizację firmy, zmniejsza zatrudnienie w danym dziale, przenosi działalność o 500 km dalej etc... Podstawowy warunek jest taki, by pracownik w żaden sposób nie "przyczynił się" do rozwiązania stosunku pracy.
Czasem odprawa należy się też przy wypowiedzeniu zmieniającym, gdy pracownik nie zaakceptuje nowych warunków pracy, bo są dla niego skrajnie niekorzystne.

Pasiasta
25-10-11, 10:07
Dziewczyny mam problem:Niepewny:
Pracownik był w związku z problemami sercowymi na L4 38 dni. Po tym czasie przyszedł do pracy, całkiem dla nas niespodziewanie, dostał skierowanie na badania - tam mu wyznaczyli termin wizyty tydzień później. Wczoraj poszedł i nie dostał zdolności do pracy. I co teraz? W pracy był, kartę zegarową odbijał, na liście ma obecność:Niepewny:

Reno
25-10-11, 21:45
Dziewczyny mam problem:Niepewny:
Pracownik był w związku z problemami sercowymi na L4 38 dni. Po tym czasie przyszedł do pracy, całkiem dla nas niespodziewanie, dostał skierowanie na badania - tam mu wyznaczyli termin wizyty tydzień później. Wczoraj poszedł i nie dostał zdolności do pracy. I co teraz? W pracy był, kartę zegarową odbijał, na liście ma obecność:Niepewny:
Kicha. Nie wolno go było dopuścić do pracy bez zdolności. Nie widzę legalnej możliwości odkręcenia tego. Można ew. zmienić mu stanowisko na takie, na które dostałby zdolność - wstecznie i medycyna pracy musiałaby wstecznie mu podpisać tą zdolność. Mocno kombinowane i nielegalne.

Legalnie - płacisz zgodnie z listą płac. Dajesz wypowiedzenie z powodu utraty zdolności - definitywne lub zmieniające na inne stanowisko. Zwalniasz z obowiązku świadczenia pracy na czas wypowiedzenia - chyba, że możesz powierzyć na ten czas inne stanowisko, na które dostanie zdolność. Modlisz się, żeby PIP nie znalazł w czasie kontroli (mało prawdopodobne w sumie, musieliby tego konkretnie szukać).

My zapobiegawczo wysyłaliśmy pocztą do pracowników skierowanie na badania, już po 20 dniach, z informacją co z tym zrobić.

Pasiasta
26-10-11, 08:22
My zapobiegawczo wysyłaliśmy pocztą do pracowników skierowanie na badania, już po 20 dniach, z informacją co z tym zrobić.
Świetny [!!!] pomysł - pozwolisz, że skopiuję? U nas prawie same dziadki + wypadki przy pracy, zwolnienia się ciągną:Niepewny:

Prezes kazał zostawić jak jest - więc zostawiam i rozpoczynam modły by kontroli nie było!

A jeszcze w kwestii samych badań medycyny pracy - mamy umowę konkretną firmą [Certus], ale skiepścili się i trzeba długo czekać na badania, czy w podobnych sytuacjach pracownik może iść do jakiegokolwiek lekarza medycyny pracy, czy musimy się trzymać tego z umową?

Reno
26-10-11, 20:34
Musicie tego z umową. To "Wasza" medycyna, która zna warunki pracy itp. Może renegocjujcie umowę i określcie jakieś min. terminy w jakich muszą się zmieścić.

Pomysł jak najbardziej kopiuj :-)

Pasiasta
27-10-11, 09:05
My - a w zasadzie teraz ja;) - na skierowaniu na badania wypisuję o warunkach szkodliwych.
Kiedyś tam wszystko szło załatwić w 1 dzień, teraz się wykpili i to wszystko strasznie trwa:Niepewny:

Pomysł już zaczynam edytować - dzięki:Wow!: zebrałam adresy i dam pracownikom do weryfikacji, bo przez kilkanaście lat niektórym się pozmieniało - chyba mogę prawda? Nie jest to sprzeczne z ustawą o ochronie danych osobowych?

Reno
27-10-11, 14:23
A skąd, nawet mają obowiązek Cię informować o wszelkich zmianach :-)

Pasiasta
27-10-11, 15:32
A skąd, nawet mają obowiązek Cię informować o wszelkich zmianach :-)
:Strach:
:Śmiech:
Ale numer, no to większość tego obowiązku nie dopełniła.

GorącaKawa
27-10-11, 16:12
Witam

Jest taka sytuacja: w tym roku miałam zwolnienie lekarskie z powodu zagrożenia ciąży, następnie miałam macierzyski, wybrałam cały urlop i dwa dni opieki nad zdrowym dzieckiem. Obecnie jestem na opiece - bo mam chore dziecko. I tu moje pytanie - czy jak do końca roku będę miała opiekę lub zwolnienie to w styczniu znowu mam nowy urlop? i jeżeli tak - to czy mogę go wykorzystać i złożyć wniosek o urlop wychowawczy?
Tak mi dziś przyszło do głowy - bo jakoś wierzyć mi się nie chce.

DZIĘKUJĘ

Reno
27-10-11, 16:46
Witam

Jest taka sytuacja: w tym roku miałam zwolnienie lekarskie z powodu zagrożenia ciąży, następnie miałam macierzyski, wybrałam cały urlop i dwa dni opieki nad zdrowym dzieckiem. Obecnie jestem na opiece - bo mam chore dziecko. I tu moje pytanie - czy jak do końca roku będę miała opiekę lub zwolnienie to w styczniu znowu mam nowy urlop? i jeżeli tak - to czy mogę go wykorzystać i złożyć wniosek o urlop wychowawczy?
Tak mi dziś przyszło do głowy - bo jakoś wierzyć mi się nie chce.

DZIĘKUJĘ
A umowę masz na czas nieokreślony?
Oczywiście, że możesz w styczniu złożyć wniosek o cały urlop i potem pójść na wychowawczy. Myślę tylko czy pracodawca nie może przypadkiem odmówić skoro to nie jest bezpośrednio po macierzyńskim :Hmmm...:. Ciachola?

GorącaKawa
27-10-11, 17:10
A umowę masz na czas nieokreślony?
Oczywiście, że możesz w styczniu złożyć wniosek o cały urlop i potem pójść na wychowawczy. Myślę tylko czy pracodawca nie może przypadkiem odmówić skoro to nie jest bezpośrednio po macierzyńskim :Hmmm...:. Ciachola?

Dzięki - a co się dzieje z urlopem jak w nowym roku składam wniosek o wychowawczy?

Reno
27-10-11, 17:48
Obniża się proporcjonalnie ale to nie działa wstecz. Czyli jeśli najpierw wykorzystasz wypoczynkowy, a potem złożysz o wychowawczy - nic się nie dzieje.

GorącaKawa
27-10-11, 19:35
Obniża się proporcjonalnie ale to nie działa wstecz. Czyli jeśli najpierw wykorzystasz wypoczynkowy, a potem złożysz o wychowawczy - nic się nie dzieje.

Chyba nie zrozumiałam.
Chodzi mi o taką sytuację:
W styczniu składam wniosek o wychowawczy na dwa lata a co wtedy z urlopem wypoczynkowym? zostaje mi do wykorzystania po wychowawczym?

Dzięki za poświęcony czas.

goooosia
27-10-11, 19:51
Chyba nie zrozumiałam.
Chodzi mi o taką sytuację:
W styczniu składam wniosek o wychowawczy na dwa lata a co wtedy z urlopem wypoczynkowym? zostaje mi do wykorzystania po wychowawczym?

Dzięki za poświęcony czas.

będąc na wychowawczym nie masz prawa do urlopu.
ale nie będąc na nim, normalnie pracując/będąc na macierzyńskim/zwolnieniu w styczniu nabierasz prawa do urlopu za 2012 rok.
jeśli złożysz wniosek o urlop, a pracodawca udzieli Ci go (obowiązek ma tylko wtedy gdy idziesz na urlop zaraz po macierzyńskim) na początku roku możesz go wykorzystać (i dostaniesz za niego kasę), a później możesz iść na wychowawczy.
jeśli pójdziesz na wychowawczy od początku roku i wrócisz np po 6 miesiacach to pracodawca udzieli Ci urlopu proporcjonalnie do ilości miesięcy jakie będziesz faktycznie pracowała.

GorącaKawa
27-10-11, 20:54
będąc na wychowawczym nie masz prawa do urlopu.
ale nie będąc na nim, normalnie pracując/będąc na macierzyńskim/zwolnieniu w styczniu nabierasz prawa do urlopu za 2012 rok.
jeśli złożysz wniosek o urlop, a pracodawca udzieli Ci go (obowiązek ma tylko wtedy gdy idziesz na urlop zaraz po macierzyńskim) na początku roku możesz go wykorzystać (i dostaniesz za niego kasę), a później możesz iść na wychowawczy.
jeśli pójdziesz na wychowawczy od początku roku i wrócisz np po 6 miesiacach to pracodawca udzieli Ci urlopu proporcjonalnie do ilości miesięcy jakie będziesz faktycznie pracowała.

ok.
czyli pracodawca może wyrazić zgodę na całe 26 dni a ja złożę wniosek o urlop wychowawczy i tu pracodawca traci lub ja idę od razu na wychowawczy na np 6 miesięcy i po powrocie mam tylko 13 dni urlopu.
Dobrze rozumiem?

Dziekuję za zajęcie się tematem

Pasiasta
02-11-11, 07:52
Dziewczyny, pracownik chce iść na emeryturę i rozwiązać umowę 29 listopada. Ile mu za rok 2011 przysługuje urlopu, 26 dni czy proporcjonalnie??????????

goooosia
02-11-11, 08:04
Dziewczyny, pracownik chce iść na emeryturę i rozwiązać umowę 29 listopada. Ile mu za rok 2011 przysługuje urlopu, 26 dni czy proporcjonalnie??????????

jak nie wykorzystał 26 to ja bym dała proporcjonalnie.

Pasiasta
02-11-11, 08:13
jak nie wykorzystał 26 to ja bym dała proporcjonalnie.
Nie wykorzystał, zostało mu normalnie licząc 15 dni.
Czyli miałby zaokrąglając w górę 24 dni urlopu - 11 wykorzystane = zostaje 13 dni urlopu tak?

goooosia
02-11-11, 08:24
Nie wykorzystał, zostało mu normalnie licząc 15 dni.
Czyli miałby zaokrąglając w górę 24 dni urlopu - 11 wykorzystane = zostaje 13 dni urlopu tak?

tak bym zrobiła

Pasiasta
02-11-11, 08:34
Dziękuję:Wow!:

Pasiasta
02-11-11, 12:13
A teraz pojawił mi się problem z ustaleniem wymiaru urlopu.
Pracownik ma 6 miejsc zatrudnienia + długie czasem przerwy pomiędzy, nie ma ciągłości.
Jak mu liczyć łączny okres zatrudnienia jak np umowa rozpoczyna się 10.04 lub 25.08 a kończy np 14.07???

_edit_
specjalistki sprawdźcie proszę czy dobrze zrobiłam.
Zatrudnienie [wszędzie etat, pełen wymiar godzin]
01.09.1993 - 30.06.1996 uczeń na umowę o prace, w tym czasie skończył szkołę zawodową = 3 lata - 36 m-cy
10.04.1997 - 31.12.1997 - 20 dni 8m-cy
25.08.1999 - 14.07.2001 - 20 dni 22 m-ce
01.04.2007 - 15.03.2008 - 15 dni 11 m-cy
17.03.2008 - 30.06.2008 - 14 dni 3 m-ce
01.08.2008 - obecnie, liczyłam do 31.10.11 - 38 m-cy

Razem 120 m-cy 9 dni = 10 lat 9 dni

Czyli przysługuje mu wyższy wymiar urlopu. Od kiedy - listopad i wtedy za 2 miesiące proporcjonalnie w górę 5 dni????

Jejku, sorki, że tak zamęczam ale jesteście moim jedynym szkoleniem kadrowym:o i za razem ostatnią deską ratunku;)

_edit2_
W innym przypadku pan ukończył "uzupełniające liceum ogólnokształcące dla dorosłych". Czy coś takiego liczy się jak zwykłe LO = 4 lata do wymiaru urlopu?

Bep
02-11-11, 15:24
tak bym zrobiła
Ja też :D

Pasiasta
02-11-11, 20:54
specjalistki sprawdźcie proszę czy dobrze zrobiłam.
Zatrudnienie [wszędzie etat, pełen wymiar godzin]
01.09.1993 - 30.06.1996 uczeń na umowę o prace, w tym czasie skończył szkołę zawodową = 3 lata - 36 m-cy
10.04.1997 - 31.12.1997 - 20 dni 8m-cy
25.08.1999 - 14.07.2001 - 20 dni 22 m-ce
01.04.2007 - 15.03.2008 - 15 dni 11 m-cy
17.03.2008 - 30.06.2008 - 14 dni 3 m-ce
01.08.2008 - obecnie, liczyłam do 31.10.11 - 38 m-cy

Razem 120 m-cy 9 dni = 10 lat 9 dni
Wrzucam te wszystkie daty do tego kalkulatora (http://www.kadrowe.pl/modules.php?op=modload&name=jscalc&file=calc3) i zależnie jak kliknę [typu zamiast tych dat w 1. poz wpisałam pełne 3 lata zatrudnienia, nie zaznaczając by liczyło okres nauki] to mi różnie wychodzi.
Sama już nie wiem:Niepewny:

gobin
02-11-11, 20:59
mam pytanie czy dni na żądanie jest ich chyba 2 są odliczane od urlopu?

goooosia
02-11-11, 21:12
mam pytanie czy dni na żądanie jest ich chyba 2 są odliczane od urlopu?

na żądanie można wziąć 4 dni z należnego urlopu w ciągu roku kalendarzowego, więc te dni oczywiście odlicza się z "puli" 20 lub 26 dni

Pasiasta
03-11-11, 07:44
Dziewczyny rzućcie proszę fachowym okiem czy dobrze policzyłam?

I mam kolejne pytanie - pracownik dostał emeryturę i pisze o rozwiązanie umowy z dniem 29.11.11 - kiedy wszystkie dokumenty muszę mu wystawić i dać???

Pasiasta
03-11-11, 11:05
Już wiem - dobrze liczyłam dzień po dniu, tyle tylko, że do pełnego wymiaru nie proporcjonalnie a po prostu dolicza się te 6 dni.
LO dla dorosłych liczy się jak 4 lata.

Pozostaje tylko ta wątpliwość:

I mam kolejne pytanie - pracownik dostał emeryturę i pisze o rozwiązanie umowy z dniem 29.11.11 - kiedy wszystkie dokumenty muszę mu wystawić i dać???

goooosia
03-11-11, 13:37
Już wiem - dobrze liczyłam dzień po dniu, tyle tylko, że do pełnego wymiaru nie proporcjonalnie a po prostu dolicza się te 6 dni.
LO dla dorosłych liczy się jak 4 lata.

Pozostaje tylko ta wątpliwość:

a o jakich dokumentach konkretnie piszesz?
świadectwo pracy i pit?
pozostałe już chyba dostał, bo ma ustalone prawo do emerytury, tak?

Pasiasta
03-11-11, 14:02
a o jakich dokumentach konkretnie piszesz?
świadectwo pracy i pit?
pozostałe już chyba dostał, bo ma ustalone prawo do emerytury, tak?
Świadectwo pracy na pewno. Nie wiem czy coś jeszcze z kadr powinien dostać:Hmmm...:
PIT i ZUSowskie dokumenty przygotowuje księgowa u nas.

goooosia
03-11-11, 14:06
Świadectwo pracy na pewno. Nie wiem czy coś jeszcze z kadr powinien dostać:Hmmm...:
PIT i ZUSowskie dokumenty przygotowuje księgowa u nas.

Wydaje mi się, że tylko świadectwo pracy w takim razie. Musisz je wystawić "niezwłocznie" więc najlepiej już 29 lub 30 listopada. W świadectwie pracy będą wszystkie informacje jakich ewentualnie mógłby potrzebować z kadr (informacje o zatrudnieniu/chorobach/urlopach/zajęciach komorniczych).

Pasiasta
03-11-11, 15:15
Dobra, dziękuję za pomoc :)

GorącaKawa
08-11-11, 09:21
Witam

Składam właśnie wniosek o urlop wychowawczy i zastanawiam się czy mogę np, złożyć go na 1 rok i czy mam wtedy prawo do jego wcześniejszego przerwania np po 4 miesiącach?
Wiem że mogę wykorzystać urlop w 4 częściach na 3 lata - do ukończenia przez dziecko 4 lat.

Dziekuję z góry.

goooosia
08-11-11, 09:34
Pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego:

1) w każdym czasie za zgodą pracodawcy,
2) po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.